Eskiden işletilmiş maden galerilerinin jeofizik yöntemler ile tespit edilmesi (Gümüşhane, Karamustafa Köstürelik alanı)
Detection of formerly operated mine galleries with geophysical methods (Gümüşhane, Karamustafa Köstürelik area)
  1. Tez No: 935594
  2. Yazar: MEHMET AVCIL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT SARI, PROF. DR. SELÇUK ALEMDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Önceden işletilmiş eski maden galerilerinin yeniden işletmeye açılmasında olası galeri ve boşluklu yapı unsurlarının tespit edilmesi çok önem arz etmektedir. Bu tez çalışmasında; Yıldız Bakır Madencilik tarafından işletilmesi planlanan Köstürelik Tepe Mevkii'ndeki yeraltı işletmesi için, daha önceden işletilmiş olan eski maden galerilerinin jeofizik yöntemlerle tespiti yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda jeofizik yöntemlerden; Manyetik, Elektrik Özdirenç Tomografi (EÖT) ve Düşey Elektrik Sondajı (DES) ölçümleri alınmıştır. Alınan elektrik ölçümler Res2dinv programı kullanılarak çalışma alanı 2 boyutlu olarak modellenmiştir. Manyetik yöntemlerden düşey gradyent ölçüm tekniği ile yükseklikleri farklılık gösteren iki sensör ile ölçüm noktalarının her birinde yer manyetik alanın toplam bileşeni ölçülmeye çalışılarak 70,9 nT/m ile -96,2nT/m aralığında değişen granyent ölçümleri alınmıştır. Bu ölçümlerde (-30nT/m ile -90nT/m aralığında) negatif değer veren bölgelerin boşluklu yapı unsurlarını karakterize ettiği ve boşluklu yapılarda derine açılmış çukurların, geniş ama sığ derinliklerde bulunanlara göre daha güçlü anomaliler ürettiği gözlemlenmiştir. EÖT ve DES ölçümleri alınarak alanının boşluklu yapı unsurlarının düşey ve yanal yöndeki süreklilik durumları ve yönelimleri belirlenmiştir. EÖT kesitlerinde yüksek özdirenç değerlerine sahip (5000-23000 Ohm.m aralığında değişen) alanların inceleme alandan alınan yakın sondaj verisiyle karşılaştırıldığında boşluklı yapı unsurlarını karakterize ettiği belirlenmiştir. Eskiden ilkel yöntemler ile açılan galerilerin tekrar jeofizik yöntemlerle tespit edilip, günümüz koşullarında yeniden işletilmesi planlanan bu işletme için ön bir galeri boşluk modeli geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Identifying potential gallery and cavity structural features is crucial in the reopening of previously operating old mine galleries. In this thesis study; For the underground operation in Köstürelik Tepe Locality planned to be operated by Yıldız Bakır Mining, the old mine galleries that were previously operated were determined by geophysical methods. To achieve this objective, geophysical techniques including Magnetic, Electrical Resistivity Tomography (ERT), and Vertical Electrical Sounding (VES) measurements were employed. The electrical measurements taken were modeled in 2 dimensions using Res2dinv and Mapinfo computer programs. Employing the vertical gradient measuring approach from magnetic techniques, two receivers positioned at varying elevations were utilised to assess the entire component of the terrestrial magnetic field at each measurement location, yielding gradient readings between 70,9 nT/m and -96,2nT/m. In these measurements (-30nT/m and -90nT/m) it was observed that the regions giving negative anomalies characterize the elements of the porous structure and that the deep holes in the porous structures produce stronger anomalies than those found at wide but shallow depths. By taking ERT and VES measurements, the vertical and lateral continuity and orientations of the hollow structure elements of the area were determined. It has been determined that areas with high resistivity values (ranging between 5000-23000 Ohm.m) are associated with drilling data and characterize those with high voids where galleries or ore are extracted. A preliminary gallery cavity model has been developed for this operation, which is planned to be operated again under current conditions by detecting the galleries that were previously opened with primitive methods using geophysical methods.