Göreve ilişkin sırrın açıklanması suçu
Offense of disclosure of an official secret
  1. Tez No: 935627
  2. Yazar: SERAP YAZICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER KESKİNSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Kamusal faaliyetler kamuya duyulan belli bir güvenle yürütülür. Bu bağlamda kamusal faaliyeti yürüten kamu görevlileri üstlendikleri görevlerinin gereği olarak özenli davranmak zorundadırlar. Bunun yanında Kamu görevlileri, görevlerinin bir parçası olarak işlemleri yerine getirirken kamu idaresine ait olan ve gizli kalması gereken pek çok bilgiye de vakıf olmaktadırlar. Bu durum, onların görevlerinin ve bulundukları konumun doğal bir sonucudur. Kamusal faaliyet yürüten kamu görevlilerinin görevi gereği öğrendiği/edindiği bilgi ve belgeleri ifşa etmemesinin cezai yaptırımla güvenceye alınması ve suç tipi olarak düzenlemeye alınması kamu güveni bakımından son derece önemlidir. İşte bu nedenle kamu görevlilerinin, görevleri dolayısıyla öğrendikleri gizli kalması gereken bilgileri saklama yükümlülüğü öngörülmüştür. Söz konusu yükümlülüğe aykırı nitelikteki davranışlar ise 5237 sayılı TCK'nın 258. maddesinde cezai açıdan yaptırıma bağlanmıştır. Kamu görevlilerinin kamu idaresine karşı olan sadakat borcuna uygun biçimde davranması ile birlikte kamu idaresinin güvenilirliği ve işleyiş düzeni teminat altına alınmıştır. Bu çalışmada göreve ilişkin sırrın açıklanması suçu unsurlarıyla birlikte ele alınacak, bu suçun benzer suçlarla olan farkları incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Public activities are carried out with a certain level of public trust. In this context, public officials who carry out public activities must act diligently as a requirement of their duties. In addition, as part of their duties, public officials are privy to many information that belongs to the public administration and which should remain confidential. This is a natural consequence of their duties and their position. It is extremely important in terms of public trust that the non-disclosure of information and documents learned/acquired by public officials carrying out public activities as part of their duties is secured by criminal sanctions and regulated as a type of crime. For this reason, public officials are obliged to keep confidential information that they have learned due to their duties. Behaviors contrary to this obligation are criminally sanctioned under Article 258 of the TPC No. 5237. The reliability and functioning order of the public administration is secured by the public officials acting in accordance with their duty of loyalty towards the public administration. In this study, the crime of disclosure of secrets related to duty will be discussed together with its elements, and the differences of this crime with similar crimes will be examined.