Ters elektrotlu germanyum dedektörle numunelerdeki uranyumun doğrudan ölçülmesi için gama spektrometrik bir metod
A gamma spectrometric method fordirect measurement of uranium contents in samples by rege detector
- Tez No: 93563
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nükleer Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tezde, katı numunelerdeki uranyumun doğrudan“mutlak”tayini için gama spektrometrik bir metot açıklanmıştır. Gama spektroskopisiyle numunelerdeki 238U ölçümünden kesin bir bilgi elde etmek için 238U'in ürünlerinden biriyle radyoaktif dengede olması gerekir. Bu şart, 238U'e göre çok kısa ömürlü 234Th(24.1 gün) ve 234mPa(1.17 dk.) ilk yakın ürünleriyle sağlanır. Bu yüzden, sunulan analitik metot, 234Th'dan yayınlanan 63.3 keV ile 234mPa'den yayınlanan 1001 keV pikini kullanır. Numunelerdeki uranyumun ölçülmesi için düşük enerjili gama ışınları bölgesinde(
Özet (Çeviri)
In this thesis, a gamma spectrometric method is described for the direct“absolute”determination of uranium contents in solid samples. To obtain the exact information about the measurement of 238U in samples by gamma-ray spectroscopy, it is essential that any one of the daughters of 238U should exist in radioactive equilibrium with 238U. This condition is mainly fulfilled by one of the first two daughters, namely, 234Th (24.1 d) and 234mPa(1.17 min) because these daughters are very short-lived compared with 238U. Therefore, the present analytical method employs direct determination of 238U via the 63.3 keV gamma emission from 234Th and via the 1001 keV gamma emission from 234mPa. A gamma-ray spectrometer with a reverse-electrode high pure Germanium(REGe) detector which has high efficiencies for low energy gamma rays(