Filistin mültecilerinin konut durumu
Palestinian refugees housing status
  1. Tez No: 93564
  2. Yazar: ABDELKARİM GHARBAWİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZİN TÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
FİLİSTİN GÖÇMENLERİN KONUT DURUMU (GAZZE ŞERİDİ / SAHİL MÜLTECİ KAMPI ÖRNEĞİ) (Yüksek Lisans Tezi) Abdelkarim GHARBAW İ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 2000 ÖZET Bu tez Filistin mülteci kamplarının konut durumunu ve fiziki yaşam koşullarının inceler. Mülteci kamplarının oluşumunu ve bu kamplardaki yaşam koşullarım anlatır. Ayrıca konut sorununu, çevresel yoksolluğu ve kampların kaynaklarını belirler. Kampları şimdiki duruma getiren yerli halkın nedenleri ve bu durumun karşısındaki tepkiler incelenir. Bu çalışma kampın ve konut yapısının analizi ve topolojisini sunmaktadır. Filistin mülteci kampları hakkında demografik ve sosyal bilgiler verilir. Mülteci kampları ve bu konudaki gelişmelerle ilgili az sayıda yayınlanmış kaynak olduğu için çalışmada yoğun alan çalışması gerekmekteydi. Bu araştırmaya bağlı bilgiler; açık literatür, resmi enstitülerden alman bilgiler, fotoğraflar, çizimler ve anketlerden toplanmıştır. Filistin mülteci kamplarındaki kötü yaşam koşullan ve standardın altındaki ekonomik durumla birlikte ciddi bir konut krizi vardır. Kamplardaki barınakların büyük çoğunluğu kötü durumdadır ve orada yaşayan göçmenler hizmetin yetersizliği ve sağlıksız yaşam koşullarından dolayı sıkıntı içindedirler. «as»»11 Mülteci kampların barınakları, sadece mültecilerin konut sorunu için geçici çözüm olarak yapılmıştı, ancak kampların ilk inşa edildiğine bile hep yetersizdi. Kamplardaki kalabalık ve yüksek nüfus artışı nedeniyle, sakinler evlerine illegal ve rasgele uzantılar yapmıştır. Bunun sonucunda, barınakların çoğu değişmiştir, fakat bu barınakların önemli bir özelliği korunmuştur. Bu özellik, barınakların ana yaşam mekanı olan geleneksel avludur. Bu avlu kamp barınakların büyük bir kısmında bulunabilir. Mültecilerin yaşamalarım kamplarda sürdürmelerinin birçok değişik sebebleri bulunmaktadır. Bu sebeplere bakmaksızın onlar daha iyi koşullarda yaşamalılar. Bunun için mülteci kamplarındaki konut sorununa çözüm bulmak gerekir, fakat hangi yaklaşımlar izlenmeli? Planlama yaklaşımları açısından en mantıklı görüneni şöyledir; en çok harap görmüş evlerin yenilenmesi veya değiştirilmesi, kamplardaki servislerin standartlarını yükseltmek ve kalan evlerin ihtiyacı olduğunda rehabilite edilmesidir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi Filistin göçmenleri / mülteci kampları / düşük gelirli gruplar 180 Doç. Dr. Güzin TÜREL tu v _ n>0 K.s
Özet (Çeviri)
in PALESTINIAN REFUGEES HOUSING STATUS CASE STUDY: (BEACH REFUGEE CAMP) / THE GAZA STRIP (MASTER THESIS) Abdelkaiim GHARBAWI GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ FEBRUARY 2000 ABSTRACT This thesis searches the housing status and physical living conditions of the Palestinian refugee camps. It describes camp formations and refugees living conditions. It also expounds the aggravated housing problem and the destitution of the surrounding environmental conditions and resources. The reasons and the reactions of the inhabitants, which led the camps to be in the present form, are discussed. This study presents analysis and typologies of urban and housing structures. Demographic and social information about the Palestinian refugees were provided. In order to achieve these scopes there was a need for intensive field operations due to the lack of literature about the refugee camps and their development. The relevant data of this study came from the open literature, official and governmental resources, interviews, photographing, sketching and from a questionnaire. A serious housing crisis is existing in the Palestinian refugee camps, along with bad living conditions and under standards economical status. The vast majority of j***1 ?"?'?..'-**IV camp shelters are deteriorated and suffer from lack of services and unhealthy circumstances. Shelters of the camps were provided as a temporary solution for refugees housing problem, which were insufficient and inadequate even at the beginning of the camps. Due to overcrowding and high population growth of the camp, the inhabitants made random and informal extensions to their shelters. As a result of this, most of the shelters were changed but an important feature of these shelters was protected. This feature is the traditional courtyard, which is considered as the main living place of the shelter. It can be found in most of camps shelters. Refugees in camps have different reasons to keep on living in camps. Regardless these reasons they have to live in better conditions. So that a solution to the housing problem of the camp should be provided, but which approaches should be followed? The most essential planning approach in solving this problem is a mixture of renewal and replacement of the most deteriorated shelters, upgrading services in the camps and rehabilitation when is needed can be applied to the rest of the shelters. Science code Key Words Page number Adviser Palestinian refugees / refugee camps / low-income groups 180 Doç. Dr. Güzin TÜREL