Döteryum molekülü ile Ni7 atom topağının etkileşmelerinin incelenmesi
Investigation of collisions of Ni7 cluster with deuterium molecule
- Tez No: 93562
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
DÖTERYUM MOLEKÜLÜ İLE Ni7 ATOM TOPAĞININ İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Nurtaç GÜRSES GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ARALIK- 2000 ÖZET Yanklasik moleküler dinamik benzetim metodu kullanılarak, çeşitli başlangıç titreşim-dönme durumlanndaki D2 molekülü ile Nİ7 atom topağınm en kararlı iki izomerinin çarpışması incelendi. Topakların minumum enerji geometrileri embedded atom model potansiyeli, topak-molekül arasındaki etkileşme LEPS (London-Erying-Polanyi-Sato) potansiyel enerji yüzeyi ile tanımlandı. Ni7 topağının her iki izomeri T=0K ve oda sıcaklığı civarında hazırlandı. Etkileşmenin reaktif ve reaktif olmayan kanalları her iki izomer için incelenerek, izomer farklılığının reaktiviteye etkisi tartışıldı. Etkileşmede, molekülün çeşitli başlangıç dönme-titreşim durumu ve farklı topak sıcaklıkları için bozunarak topak yüzeyine tutunma (reaktif kanal) tesir kesitleri çarpışma enerjisiin fonksiyonları olarak elde edildi. Etkileşmenin reaktif olmayan kanalında, saçılan moleküllerin sahip olduğu titreşim-dönme durumlarında bulunma ihtimalleri, başlangıç titreşim-dönme durumları ve topak sıcaklığına bağlı olarak hesaplandı. Deneysel sonuçlarla uyumlu reaksiyon oran sabitleri elde edildi. Bilim Kodu : 404.03.01 Anahtar Kelimeler : Moleküler Dinamik Atom Topağı, Çarpışma, Nikel Sayfa Adedi : 83 Tez yöneticisi : Doç.Dr.Süleyman ÖZÇELÎK
Özet (Çeviri)
11 INVESTIGATION OF COLLISIONS OF Ni7 CLUSTER WITH DEUTERIUM MOLECULE (Master Thesis) Nurtaç GÜRSES GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE SCIENCE AND TECHNOLOGY December- 2000 ABSTRACT Using quasiclassical molecular dynamics simulation method, collisions of a D2 molecule of the several initial ro-vibrational states with a Nİ7 cluster of most stable two isomers are investigated. The minium energy geometries of the cluster are described using embedded-atom moel potential, and the interaction between the molecule and cluster is described by LEPS (london-Erying- Polanyi-Sato) potential energy surface. Both two isomers of Nİ7 cluster is prepared at T=0K and araund the room temperatures. Reactive an non reactive channels of interaction have been examined for bom isomers and the influence of isomer differance on the reactivity has been discused respectively. In the interaction dissociative chemisorption cross sections are determined as functions of collision energy for the temperature of the cluster and several initial ro-vibrational state of the molecule. The probability regording to become in ro-vibrational state ofthe molecules scattered in the non-reactive channel of interaction has been calculated depending on their primary ro- vibrational state and the temperature of lump. It is found that reaction rate constant agree with experimental result. Science Code Key Words Page Number Adviser 404.03.01 Moleculer Dynamic, Cluster, Collisions, Nickel 83 Doç.Dr.Süleyman ÖZÇELtK tC YÜKSEKÖ?RETİM KURULU nOKÛMAJTOYÖS MjEBRÖ