Çalışanların deprem sonrası travma düzeyleri ve sonuçları üzerine bir alan araştırması
A field study on post-earthquake trauma levels and consequences of employees
- Tez No: 935642
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH YEŞİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisadi ve İdari Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma, 2023 Kahramanmaraş depremleri sonrasında küçük ve orta ölçekli işletmelerde (KOBİ) çalışan bireylerin yaşadığı Deprem Sonrası Travma Düzeyinin iş tatmini, çalışan performansı, iş-yaşam dengesi, tükenmişlik ve işten ayrılma niyeti üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, depremden etkilenen bölgede faaliyet gösteren KOBİ'lerde çalışan 402 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada nicel yöntem kullanılmış olup veri toplama aracı olarak yapılandırılmış anket formları uygulanmıştır. Elde edilen veriler, korelasyon ve çoklu doğrusal regresyon analizleri ile değerlendirilmiştir. Korelasyon analizleri, Deprem Sonrası Travma Düzeyi ile iş yaşamı değişkenleri arasında anlamlı ilişkiler olduğunu ortaya koymuştur. Regresyon analizleri ise özellikle Davranış Problemleri, Bilişsel Yapılandırma ve Heyecansal Sınırlılık alt boyutlarının, İş Tatmini, Çalışan Performansı, İş-Yaşam Dengesi, İşten Ayrılma Niyeti ve Tükenmişlik üzerinde anlamlı açıklamalar yapabileceğini göstermiştir. Bu bulgular, deprem sonrası travmanın çalışanların hem iş hem de yaşam alanlarını etkileyen geniş kapsamlı sonuçlara yol açtığını ortaya koymaktadır. Sonuçlar, Deprem Sonrası Travma Düzeyinin özellikle tükenmişlik ve işten ayrılma niyeti ile güçlü ilişkiler sergilediğini ve bu etkilerin iş-yaşam dengesi üzerindeki baskısını artırdığını göstermektedir. Bununla birlikte, iş tatmini ve çalışan performansı gibi olumlu iş çıktıları ile travma arasında da anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Bu durum, çalışanların deprem sonrası dönemde işlerine yönelerek psikolojik bir denge arayışı içinde olduklarını düşündürmektedir. Ayrıca, Deprem Sonrası Travma Düzeyinin iş yaşamıyla ilgili tüm değişkenler üzerinde anlamlı etkilerinin bulunduğu ve açıklanan varyans oranlarının oldukça yüksek olduğu görülmektedir. Özellikle İş Yaşam Dengesi ve Tükenmişlik üzerindeki etkisinin diğer değişkenlere kıyasla daha güçlü olduğu söylenebilir. Bu çalışma, deprem gibi travmatik olayların iş hayatına olan etkilerini anlamaya yönelik önemli bulgular sunmaktadır. Araştırmanın bulguları, KOBİ'lerin deprem sonrası çalışanlarına yönelik psikolojik destek programları geliştirmesi ve iş ortamlarını iyileştirerek tükenmişliği azaltmaya yönelik stratejiler benimsemesi gerektiğini vurgulamaktadır. Ayrıca, iş tatmini ve iş-yaşam dengesini artırmaya yönelik uygulamaların, çalışanların travma sonrası iyilik halini destekleyebileceği belirtilmiştir. Bu bağlamda, çalışma sonuçları hem akademik hem de uygulamalı düzeyde önemli katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of Post-Earthquake Trauma Level on job satisfaction, employee performance, work-life balance, burnout, and turnover intention among individuals working in small and medium-sized enterprises (SMEs) following the 2023 Kahramanmaraş earthquakes. The research was conducted with 402 participants employed in SMEs operating in the earthquake-affected region. A quantitative method was employed, and structured questionnaire forms were used as the data collection tool. The collected data were analyzed using correlation and multiple linear regression analyses. Correlation analyses revealed significant relationships between Post-Earthquake Trauma Level and work-related variables. Regression analyses indicated that especially the sub-dimensions of Behavioral Problems, Cognitive Restructuring, and Emotional Restriction could significantly explain Job Satisfaction, Employee Performance, Work-Life Balance, Turnover Intention, and Burnout. These findings suggest that post-earthquake trauma leads to extensive impacts affecting both the work and personal lives of employees. The results show that Post-Earthquake Trauma Level is particularly strongly associated with burnout and turnover intention, while it also exerts considerable pressure on work-life balance. Moreover, meaningful relationships were identified between trauma and positive work outcomes such as job satisfaction and employee performance. This indicates that employees may seek psychological balance by engaging more deeply with their work in the aftermath of trauma. In addition, the Post-Earthquake Trauma Level was found to have significant effects across all work-related variables, with particularly high levels of explained variance for Work-Life Balance and Burnout. This study provides critical insights into understanding the effects of traumatic events, such as earthquakes, on the world of work. The findings emphasize the necessity for SMEs to develop psychological support programs for employees and to adopt strategies that aim to reduce burnout by improving workplace conditions. Furthermore, interventions aimed at enhancing job satisfaction and work-life balance are suggested to support employees' well-being following traumatic events. In this context, the results of the study offer significant contributions at both academic and practical levels.