Örgütsel özdeşleşmenin çalışanların sürekli iyileştirme çabalarına katkısı: Bir araştırma
The contribution of organizatinoal identification on employee's continuous improvement efforts: A research
- Tez No: 261706
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL PEKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışma, örgütsel özdeşleşmenin çalışanların sürekli iyileştirme çabalarındaki rolünü araştırmaktadır. Bu çalışma kapsamında kullanılan veriler, Türkiye'nin önde gelen beyaz eşya üreticilerinden olan bir kuruluşun çalışanlarından elde edilmiştir. Anketler, ilgili kuruluşun buzdolabı fabrikasının üretim departmanındaki 200 çalışana uygulanmıştır. Örgütsel özdeşleşme ve çalışanların sürekli iyileştirme çabaları arasındaki ilişki, analizler ile test edilmiştir. Araştırma sonuçları, örgütsel özdeşleşme ile çalışanların sürekli iyileştirme çabaları arasında orta derecede ve pozitif bir ilişkiyi olduğunu ve bununla birlikte çalışanların sürekli iyileştirme çabalarındaki değişimin, örgütsel özdeşleşme tarafından açıklanabildiğini göstermiştir. Ayrıca bu çalışmada çalışanların yaş, eğitim durumu ve çalışma süresine göre sürekli iyileştirme çabalarının farklılık gösterip göstermediği araştırılmış olup, sürekli iyileştirme çabalarının çalışanların yaş, eğitim durumu ve çalışma süresine bağlı olarak farklılık göstermediği sonucuna ulaşılmıştır.ANAHTAR KELİMELER: Örgütsel Özdeşleşme, Sürekli İyileştirme, Çalışanların Sürekli İyileştirme Çabaları
Özet (Çeviri)
This present study, investigates the role of organizational identification in employees? continuous improvement efforts. The data used in this study was provided from the employees of one of the most reputable home appliance companies of Turkey. The questionnaires were applied to 200 shop floor employees who are working in the refrigerator plant of this company. Relation between organizational identification and employees? continuous improvement efforts measured with analysis. The studys? results showed that organizational identification had a medium and positive impact on employees? continuous improvement efforts and in addition to this organizational identificatin can explain the change in the employees? continuous improvement efforts. Furthermore, in this study, differences employees? continuous improvement efforts according to employees? age, education and working period were investigated. And the results showed that there is no differences on employees? continuous improvement efforts according to their age, education and working period.KEYWORDS: Organizational Identification, Continuous Improvement, Employees? Continuous Improvement Efforts