Beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin 21. yüzyıl öğreten becerileri ve dijital okuryazarlık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between physical education and sports teachers' 21st century teacher skills and digital literacy levels
  1. Tez No: 935665
  2. Yazar: MUSTAFA DENİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH YENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın temel amacı beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin 21. yüzyıl öğreten becerileri ile dijital okuryazarlık seviyeleri arasındaki ilişkinin ortaya çıkarılmasıdır. Bununla birlikte her iki becerinin kullanımı cinsiyet, yaş, mesleki kıdem, eğitim durumu, çalıştığı kurum türü, sosyal medya kullanım durumu gibi değişkenler açısından karşılaştırılmış, dijital okuryazarlık düzeyleri ve 21. yüzyıl öğreten becerileri kullanımının alt boyutları ile aralarındaki ilişkiler ortaya çıkarılmıştır. Ankara ili Yenimahalle ilçesinde devlet okullarında görev yapan 278 beden eğitimi ve spor öğretmeni içerisinden seçkisiz örnekleme yöntemi ile belirlenen 143 beden eğitimi ve spor öğretmeninden veriler toplanmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden betimsel tarama modeli olan anket uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen bulguların çalışmamıza yön verebilmesi için araştırmamıza hizmet eden iki farklı nitelikte ölçek kullanılmıştır. Araştırmada genel güvenirlik değerleri incelendiğinde; mükemmel düzeyde olduğu görülmüştür. Araştırmada değişkenler ayrı ayrı incelendiğinde ise yapılan normallik analiz değerlerine göre; dijital okuryazarlık ölçeği geneli ve tutum alt boyutunun normal dağılım göstermediği buna karşın, teknik, bilişsel, sosyal alt boyutları ise normal dağılım gösterdiği, dijital okuryazarlık düzeyleri ve 21. yüzyıl öğreten becerilerinin kullanımları ile yaş, cinsiyet ve kıdem yılı gibi değişkenlerine göre anlamlı düzeyde farklılaştığı görülmüştür. Sosyal medyayı aktif olarak kullanan katılımcıların kullanmayan katılımcılara göre geneli ve alt boyutlarında daha yüksek ortalamalar aldığı, çalışmamıza katılan beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin ölçeklerimize ve alt boyutlarına verdikleri yanıtlarda katılımcıların genel dijital okuryazarlık düzeyleri ve 21. yüzyıl öğreten beceri seviyelerinin kesinlikle katılıyorum düzeyine daha yakın olduğunu göstermekte ve dijital okuryazarlık düzeyleri ve 21. yüzyıl öğreten becerilerine yönelik algılarının yüksek düzeyde olduğunu söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to reveal the relationship between the 21st century teaching skills and digital literacy levels of physical education and sports teachers. In addition, the use of both skills was compared in terms of variables such as gender, age, professional seniority, educational status, type of institution they work in, and social media usage status, and the relationships between them and the sub-dimensions of digital literacy levels and 21st century teaching skills were revealed. Data were collected from 143 physical education and sports teachers who were determined by random sampling method among 278 physical education and sports teachers working in public schools in Yenimahalle district of Ankara province. A questionnaire, which is a descriptive scanning model from quantitative research methods, was applied in the study. In order for the findings obtained in the study to guide our study, two different scales were used to serve our study. When the general reliability values were examined in the study; it was seen that it was at an excellent level.When the variables were examined separately in the study, according to the normality analysis values; it was seen that the digital literacy scale overall and attitude sub-dimension did not show normal distribution, whereas technical, cognitive, social sub-dimensions showed normal distribution, and digital literacy levels and the use of 21st century teaching skills differed significantly according to variables such as age, gender and seniority years. Participants who actively use social media had higher averages overall and in sub-dimensions than participants who did not use them, and the responses of physical education and sports teachers who participated in our study to our scales and sub-dimensions showed that the participants' overall digital literacy levels and 21st century teaching skills levels were closer to the“strongly agree”level, and we can say that their perceptions of digital literacy levels and 21st century teaching skills were at a high level.