İşletmelerde eğitim uygulamalarında dijital ve dijital olmayan oyunlaştırmanın eğitim etkinliğine etkisi: Otomotiv sektöründe deneysel bir araştırma
The effect of digital and non-digital gamification on training effectiveness in busi̇ness education practices: an experiment in the automotive industry
- Tez No: 935667
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜRŞİDE ÖZGELDİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışma, dijital ve dijital olmayan oyunlaştırmanın insan kaynakları uygulamalarından eğitim etkinliği üzerindeki etkisini bir deney tasarımı yoluyla karşılaştırmayı hedeflemektedir. Araştırma, insan kaynakları eğitimi uygulamalarında dijital oyunlaştırma yöntemlerinin kullanımının dijital olmayan oyunlaştırma yöntemlerine kıyasla daha etkin sonuçlar ortaya koyduğu iddiasındadır. Bu iddianın test edilebilmesi amacıyla bir deney protokolü çerçevesinde farklı gruplarda dijital olan ve olmayan oyunlaştırma yöntemlerinin kullanıldığı insan kaynakları eğitimleri düzenlenmiş ve sonuçlar karşılaştırılmıştır. Araştırmanın katılımcılarını Türkiye'nin önde gelen bir otomotiv firmasının önde gelen bir markasının servis danışmanları oluşturmaktadır. Firmanın yurt çapındaki çeşitli şubelerinde çalışmakta olan 80 servis danışmanı rassal olarak dört gruba ayrılmış ve belli bir eğitim gruplardan ikisine dijital, ikisine de dijital olmayan oyunlaştırma kullanılarak verilmiş ve sonuçlar Kirkpartrick (1994) modeli esas alınarak memnuniyet, öğrenme, davranış ve sonuçlar olmak üzere dört düzeyde karşılaştırılmıştır. Araştırma bulguları; dijital oyunlaştırma ve dijital olmayan oyunlaştırma yöntemlerinin katılımcıların memnuniyet, öğrenme düzeyleri ve uygulama sonuçları açısından bir farklılık yaratmadığını göstermiştir. Davranış konusunda ise ölçülen üç boyutun ikisinde yine bir farklılık gözlenmemiş, tek bir boyutta ise dijital olmayan oyunlaştırma lehinde sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to compare the effects of digital and non-digital gamification on human resources practices, specifically in training activities, through an experimental design. The research claims that the use of digital gamification methods in human resources training applications yields more effective results compared to non-digital gamification methods. To test this claim, human resources training programs using both digital and non-digital gamification methods were conducted for different groups, and the results were compared. The participants of the study were service advisors from a leading brand of a prominent automotive company in Turkey. A total of 80 service advisors working at various branches of the company across the country were randomly divided into four groups. Two of these groups received training with digital gamification methods, and two with non-digital gamification methods. The results were compared using the Kirkpatrick (1994) model, considering four levels: satisfaction, learning, behavior, and outcomes. The research findings showed that there was no significant difference between digital gamification and non-digital gamification methods in terms of participants' satisfaction, learning levels, and application outcomes. However, regarding behavior, no difference was observed in two of the three measured dimensions, while results were in favor of non-digital gamification in one dimension.