Küme örtüleme problemleri çözüm algoritmaları ve askeri bir sistemde uygulama
Set covering problems, its algorithms and an application on a military area
- Tez No: 93567
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. HADİ GÖKÇEN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
 - Yıl: 2000
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 123
Özet
KÜME ÖRTÜLEME PROBLEMLERİ ÇÖZÜM ALGORİTMALARI VE ASKERİ BİR SİSTEMDE UYGULAMA (Yüksek Lisans Tezi) Bekir AĞIRGÜN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HAZİRAN 2000 ÖZET Küme örtüleme problemleri ve çözüm algoritmaları incelenmiş ve bazı çözüm algoritmaları önerilmiştir. Her algoritma ile ilgili bir örnek çözülerek bazı anlaşılması zor problemler görselleştirilmiştir. Bu tezin ikinci bölümünde tamsayılı programlama, çeşitleri, modelleme yaklaşımları, büyük ölçekli problemlerin çözüm yaklaşımları, ve çözümsüzlük durumlarından kurtulma yöntemleri tartışıldı. Üçüncü bölümde ise küme örtüleme paketleme ve bölünme problemlerinin tanımları yapıldı. Bunlarla ilgili bazı algoritmalar gösterildi. Küme problemlerinin şebeke yorumu yapıldı. Bunlarla ilgili birer örnek sunuldu. Dördüncü bölümde küme örtüleme probleminin askeri bir sisteme uygulanması tartışıldı. Sonuçlar karşılaştırıldı. Küme örtüleme problemleri zor problemler olarak bilinir. Aslında bu problemlerin zorluğu problemin kendi yapısından çok, kısıtlarının fazla olmasından ileri gelmektedir. Bu yüzden kesin sonuç için GAMS 2.25.64 LP paket programı kullanıldı. Bilim Kodu : Anahtar Kelimeler : Küme Örtüleme, Paketleme, Bölünme, Askerlik Sayfa Adedi : 110 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Hadi GÖKÇEN
Özet (Çeviri)
SET COVERING PROBLEMS, ITS ALGORITHMS AND AN APPLICATION ON A MILITARY AREA (M.ScThesis) Bekir A?IRGÜN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 2000 ABSTRACT I searched set covering problems and its algorithms and adviced some solution algorithms with solving an example for each. I tried to you to see some hard problems. In the second part of this thesis Integer programming, Its types, and some ways when someone not found an integer solution are disussed. In the third part ; Problems of set covering, packing and partitioning are defined. It is shown that some algorithms according to these problems. And Its interpretation about network and presented some examples. In fourth part It is discussed that set covering problems and its application on a military area. And compared with solutions found. Set problems is known to be hard problems. In fact hardness of these problems orjinated from its more and more restrictions. For this reason GAMS 2.25.64 LP computer program is used. Science Code Key Words Page Number Adviser Set covering, packing, partitioning, military 110 Doç. Dr. Hadi GÖKÇEN IC rÛKgBKÖâjtârk JHJ&JL0