Kentsel gelişim modeli ve VIIRS-DNB uydu verileri ile dünya astronomi sitelerinin ışık kirliliği analizi ve gelecek tahmini
Light pollution analysis and future prediction of world astronomy sites with urban development model and VIIRS-DNB satellite data
- Tez No: 935678
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZIM AKSAKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Coğrafya, Enerji, Astronomy and Space Sciences, Geography, Energy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, Dünya'da 1 m ve üzeri ayna çapına sahip teleskopların bulunduğu 84 profesyonel astronomi sitesinde, yakın gelecekte (2030) yapay ışık etkisini uydu ve model verileri kullanarak Uzaktan Algılama (UA) ve Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) yöntemleri ile belirlemektir. VIIRS-DNB uydu verileri ile 2012-2023 için astronomi sitelerinin güncel yapay ışık durumu değerlendirilmiş, veri seti için istatistikler (regresyon, korelasyon, Mann-Kendall ve Sen's-Slope) hesaplanmıştır. Astronomi sitelerinin ışık kirliliğinin yıllık ortalaması 19,2 𝑚𝑎𝑔/𝑎𝑟𝑐𝑠𝑒𝑐2 olup bunların ~%12'si (10 astronomi sitesi) ortalamanın altında kalmaktadır, bu astronomi sitelerinde ışık kirliliği diğerlerine göre daha fazladır. Astronomi sitelerindeki kentleşme uzak gelecek (2050) için kentsel gelişim modeli kullanılarak tespit edilmiştir. Farklı konumlardan şeçilen altı astronomi sitesi için yapay ışığın zamansal değişimi, kentsel model çıktılarıyla birlikte regresyon analiziyle modellenmiş ve yakın gelecek (2030) için tahmin edilmiştir. Bu altı astronomi sitesi için kentsel gelişim modeli ve regresyon analizi ile elde edilen 2030 yılı yapay ışık haritası oluşturulduktan sonra astronomi sitelerine etki eden yapay ışığın tespiti için Ters Kare Yasası'dan faydalanılmıştır. 2023 yılı için var olan ve tahmin edilen yapay ışık etkisi karşılaştırılmış ve bu iki sonuç arasındaki bağlantıyı kuran 𝑎𝑡 katsayısı hesaplanmıştır. 𝑎𝑡 katsayısnın 2030 yılı yüksek olasılık sınıfları piksel sayısı ve model çıktısı olan bazı parametrelerle Spearman, Pearson ve Kendal korelasyonlarının en az birinde ±0,80 ve üzeri düzeyde anlamlı bir ilişki gösterdiği bulunmuştur. Bu parametrelerle 𝑎𝑡 katsayısı arasında lineer bir denklem elde edilip bütün astronomi siteleri için 𝑎𝑡 katsayısı hesaplanmıştır. Altı astronomi sitesinde yapay ışık etkisinin 2023 yılına göre %13 azalma ile %110 artış arasında değiştiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to determine the artificial light effect in the near future (2030) at 84 professional astronomy sites with telescopes with a mirror diameter of 1 m and above in the world by using satellite and model data with Remote Sensing (RS) and Geographic Information Systems (GIS) methods. With VIIRS-DNB satellite data, the current artificial light status of astronomy sites for 2012-2023 was evaluated and statistics (regression, correlation, Mann-Kendall and Sen's-Slope) were calculated for the data set. The annual average light pollution of astronomy sites is 19.2 𝑚𝑎𝑔/𝑎𝑟𝑐𝑠𝑒𝑐2, of which ~12% (10 astronomy sites) are below the average, these astronomy sites have more light pollution than the others. The urbanisation of astronomy sites was determined using an urban development model for the distant future (2050). The temporal change of artificial light for six astronomy sites selected from different locations was modelled by regression analysis together with the urban model outputs and predicted for the near future (2030). After the artificial light map for the year 2030 obtained from the urban development model and regression analysis for these six astronomy sites, the Inverse Square Law was used to determine the artificial light affecting the astronomy sites. For the year 2023, the existing and predicted artificial light effect was compared and the 𝑎𝑡 coefficient that establishes the connection between these two results was calculated. 𝑎𝑡 coefficient was found to show a significant relationship at a level of ± 0.80 and above in at least one of the Spearman, Pearson and Kendal correlations with the number of pixels in the high probability classes of 2030 and some parameters that are model outputs. A linear equation was obtained between these parameters and 𝑎𝑡 coefficient and 𝑎𝑡 coefficient was calculated for all astronomy sites. It was found that the artificial light effect at the six astronomy sites varied between 13% decrease and 110% increase compared to 2023.