Kentsel dönüşümde korunan tarih, dönüşen şehir Erzurum modeli: Mumcu Mahallesi kentsel dönüşüm ve gelişim proje alanı incelemesi
History protected in urban transformation, the transformed city of Erzurum model: Mumcu neighborhood urban transformation and development project area review
- Tez No: 733362
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Geçmişten bu yana bütün kentler sahip oldukları ideolojiler etrafında anlamlandırılmaya çalışırken birçok değişime maruz kalmıştır. Kentlere yapılan tüm müdahaleler sonucunda plansız, imarsız gelişme, sorunlu ulaşım, sağlıksız çevre, afet zarar riski yüksek yerleşimler, eksik altyapı, ruhsatsız, projesiz, kontrolsüz inşaat gibi kent planını bozan etkenler ortaya çıkmıştır. Tüm bunlar sonucunda kentin estetiğini ve zaman içinde kaybolan yaşam kalitesinin artırılması için kentsel dönüşüme ihtiyaç duyulmuştur. Kentsel dönüşüm; kentlerdeki sorunlara çözümler üreten ve değişime uğramış bir bölgenin fiziksel, ekonomik ve sosyal koşullarına kalıcı çözümler getirmeye çalışan kapsamlı bir eylem olarak tanımlanabilir. Bu çalışmanın amacı, kentlerin dönüşerek gelişmesine sebebiyet veren kentsel dönüşümün kavramsal altyapısı incelenerek Erzurum'daki Yukarı Mumcu Mahallesi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı'nın incelenmesidir. Korunan tarih açısından da Erzurum Çifte Minareli Medrese ve Erzurum Kalesi ve çevresinin restore projesine de yer verilerek tarihi yapıların korunması ele alınacaktır. Kentsel dönüşüm çalışmalarının sadece bir mekansal dönüşüm olmadığı, beraberinde birçok kültürel ve sosyo-ekonomik değişim neticesinde kentsel yaşam kalitesinin olumlu yönde etkilenmesi çalışmanın amacını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Since the past, all cities have been subject to many changes as they try to understand the ideologies they have. All interventions to cities have resulted in unplanned, impulsive development, problematic transportation, unhealthy environment, high risk of disaster damage settlements, incomplete infrastructure, unlicensed, Project-free, uncontrolled construction and disrupting the urban plan. All of this resulted in an urban transformation needed to improvethe city's esthetic and quality of life lost over time. Urban transformation can be defined as a comprehensive action that creates solutions to problems in cities and tries to bring permanent solutions to the physical, economic and social conditions of a changed region. The aim of this study is to examine the conceptual infrastructure of urban transformation that has led to the transformation of cities and to examine the upper Mumcu neighborhood, Urban Transformation and Development Project area in Erzurum. Interms of protected history, the protection of historical structures will be covered by including the restoration Project of Erzurum Çifte Minareli Medrese and Erzurum Castle and its surroundings. The aim of the study is that urban transformation is not just a spatial transformation but also because of many cultural and socio-economic changes, the quality of urban life is positively affected.