Kadına yönelik şiddette psikolojik ilk yardımın (Lıves) etkinliği
The effectiveness of first line support (Lives) in violence against women
- Tez No: 935679
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ AKVARDAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Giriş: Kadına yönelik eş/partner şiddeti, kadınların hem ruh sağlığını hem yaşamlarını tehdit etmektedir. Çalışmamızın birinci aşamasında (durum saptama) psikiyatri polikliniğine başvuran kadın hastalarda eş/partner şiddet yaşantısının araştırılması; ikinci aşamasında (müdahale) eş/partner şiddetine maruz kalan kadınlara DSÖ tarafından önerilen psikolojik ilk yardım (LIVES) yaklaşımının uygulanması ve etkinliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Birinci aşamada eşi/partneri olan 209 kadın hastada şiddet yaşantısı araştırılmıştır. İkinci aşamada son 1 yıl içinde eşi/partneri tarafından şiddete maruz kalan hastalar müdahale aşamasına davet edilmiştir, kabul eden 18 hastanın 13'ü müdahale aşamasını tamamlamıştır. Müdahale aşamasında psikolojik ilk yardım (LIVES) ile birlikte yine DSÖ'nün önerdiği pozitif başetme becerilerinin geliştirilmesine yönelik görüşmeler yapılmış, stresli durumlarla başetme modülü uygulanmıştır. Müdahalenin etkinliğini ölçmek amacıyla katılımcılara müdahale öncesi ve sonrasında Öznel Rahatsızlık Ölçeği (SUD), Depresyon Anksiyete Stres 42 Ölçeği (DASÖ-42), DSM-5 İçin Travma Sonrası Stres Bozukluğu Kontrol Listesi (PCL-5), Olayların Etkisi Ölçeği (OEÖ-R), Algılanan Stres Ölçeği (ASÖ-10), Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Formu (WHOQOL-BREF) uygulanmıştır. Bulgular: Katılımcıların %56.5'i eşinden/partnerinden en az bir kez şiddet görmüştür. %31.1'i fiziksel olarak zarar vermekle tehdit edilmiştir, %25.8'inin özgürlüğü kısıtlanmıştır, %34.4'ü sözel şiddete, %7.2'si cinsel şiddete, %32.5'i fiziksel şiddete maruz kalmıştır. Fiziksel şiddete maruz kalan katılımcıların %76.5'inin şiddet nedeniyle başvurusunun olmaması, %72.1'inin eşinden/partnerinden yeniden şiddet görmesi ya da tehdit edilmesi durumunda bir planının olmaması dikkat çekicidir. Eş/partner şiddetine maruz kalmayla ilgili risk faktörleri çocukken şiddete maruz kalma, eğitim düzeyi, eş/partner eğitim düzeyi olarak belirlenmiştir. Psikolojik İlk Yardım (LIVES) müdahalesi ile katılımcıların TSSB, depresyon, anksiyete, stres ve yaşam kalitesinin genel sağlık, çevre, psikolojik sağlık alt boyutlarında iyileşme olduğu görülmüştür. Sonuç: Psikiyatri polikliniğine başvuran kadınların yarısından çoğunun eşi/partneri tarafından en az bir şiddet tipine maruz kaldığı görülmektedir. Psikolojik ilk yardımın (LIVES) eş/partner şiddetine maruz kalan kadınlara yaklaşımda etkili bir yöntem olabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Introduction: Intimate partner violence against women threatens both the mental health and lives of women. The first stage of our study aimed to investigate the intimate partner violence experienced by women patients admitted to the psychiatry outpatient clinic; the second stage, aimed to apply the WHO recommended first line support (LIVES) approach to women who have been subjected to intimate partner violence and to investigate its effectiveness. Method: The first stage intimate partner violence was investigated among 209 women patients who had a spouse or partner. In the second stage, female patients who had been subjected to violence by their spouse or partner within the last year were invited to the intervention phase. 13 of the 18 participants who accepted that invitation completed the intervention stage. During the intervention phase, interviews were held according to the WHO recommended first line support (LIVES) approach and the module to help reduce stress and strengthen patients coping mechanisms was applied. The Subjective Units of Distress Scale (SUD), Depression Anxiety Stress 42 Scale (DASS-42), Post Traumatic Stress Disorder Checklist for DSM-5 (PCL-5), Effects of Events Scale (IES-R), Perceived Stress Scale (PSS-10) and the World Health Organization Quality of Life Short Form (WHOQOL-BREF) were administered to the participants before and after the intervention in order to assess the effectiveness of the intervention. Results: 56.5% of the participants had been subjected to intimate partner violence at least once. 31.1% were threatened with physical harm and 25.8% had their freedom restricted. 34.4% were exposed to verbal violence, 7.2% to sexual violence, and 32.5% to physical violence. It is noteworthy that 76.5% of the participants who were exposed to physical violence did not have any admissions due to violence and 72.1% of them did not have a plan in case of repeated threats or violence. Risk factors related to the exposure of intimate partner violence were determined as; experience of violence during childhood, patient's education level and spouse/partner's education level. With the application of the first line support (LIVES) and the module as intervention, it was found that the participants PTSD, depression, anxiety and stress levels as well as the general, environment and psychological health sub-dimensions of quality of life improved. Discussion: It appeared that more than half of the women admitted to the psychiatry outpatient clinic were subjected to at least one type of violence by their spouse/partner. First line support (LIVES) is thought to be an effective method to help women who have been subjected to intimate partner violence.