İmplante edilebilir kardiyoverter defibrilatörü (ICD) olan bireylerde inhalasyon yoluyla uygulanan aromaterapinin kaygı ve yorgunluk düzeyine etkisi
Effect of aromatherapy applied by inhalation on anxiety and fatigue levels in individuals with implantable cardioverter defibrillator (ICD)
  1. Tez No: 935695
  2. Yazar: SEBİHA AKTAŞ US
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN TAŞCI, DOÇ. DR. ABDULLAH ORHAN DEMİRTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
İmplante edilebilir kardiyoverter defibrilatör (ICD) implantasyonu olan bireylerde fiziksel, sosyal ve ruhsal açıdan olumsuz etkilere yol açan ve tedavi maliyetlerini artıran kaygı ve yorgunluğun etkin yönetimi büyük önem taşımaktadır. Tamamlayıcı ve integratif tedavi (TİT) yöntemleri, hemşireler ve bu semptomları deneyimleyen hastalar için nonfarmakolojik, uygulanması kolay ve güvenli bir müdahale seçeneği sunmaktadır. Bu çalışma, ICD'li bireylere bir ay boyunca yatmadan önce iki dakika süreyle iki damla inhalasyon yoluyla uygulanan lavanta yağı aromaterapisinin kaygı ve yorgunluk düzeyi üzerindeki etkisini incelemek amacıyla randomize kontrollü tek kör çalışma deseninde yapılmıştır. Çalışmaya, ICD implantasyonu olan 86 hasta dahil edilmiş olup, müdahale ve kontrol gruplarına rastgele 43'er hasta atanmıştır. Müdahale grubundaki bireylere, rutin tedaviye ek olarak bir ay boyunca her gece yatmadan önce iki dakika süreyle iki damla inhalasyon yoluyla lavanta yağı aromaterapisi uygulanması sağlanmıştır. Kontrol grubundaki hastalar ise yalnızca rutin tedavi almıştır. Çalışma, gerekli etik kurul onayı, kurum izni ve hastalardan bilgilendirilmiş gönüllü olur alındıktan sonra yürütülmüştür. Verilerin toplanmasında Hasta Tanılama Formu, Piper Yorgunluk Ölçeği (PYÖ), Spielberger Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri Kısa Formu (DKE-KF ve SKE-KF) ve Yorgunluk için Görsel Benzerlik Skalası (VAS) kullanılmıştır. Çalışma verileri Statistical Package for Social Sciences (SPSS) 25.0 ve G*Power programı kullanılarak analiz edilmiştir. Karşılaştırmalarda istatistiksel olarak anlamlı kabul edilen değer p0.05).
Özet (Çeviri)
The effective management of anxiety and fatigue, which lead to negative physical, social, and psychological effects in individuals with implantable cardioverter defibrillators (ICD) and increase treatment costs, is of great importance. Complementary and integrative therapy (CIT) methods offer a non-pharmacological, easy-to-apply, and safe intervention alternative for both nurses and patients experiencing these symptoms. This study was conducted as a randomized controlled single-blind trial to examine the effect of lavender oil aromatherapy, applied via inhalation of two drops for two minutes before bedtime for one month, on anxiety and fatigue levels in individuals with ICDs. A total of 86 patients with ICD implantation were included in the study, with 43 patients randomly assigned to the intervention group and 43 to the control group. Patients in the intervention group received routine treatment in addition to lavender oil aromatherapy, which was applied by inhaling two drops for two minutes every night before bedtime for one month. Patients in the control group received only routine treatment. The study was conducted after obtaining the necessary ethical committee approval, institutional permission, and informed consent from the patients. Data collection tools included the Patient Identification Form, the Piper Fatigue Scale (PFS), the Spielberger State-Trait Anxiety Inventory Short Form (STAI-SF and STAI-TF), and the Visual Analogue Scale (VAS) for fatigue. The study data were analyzed using the Statistical Package for Social Sciences (SPSS) 25.0 and G*Power software. A p-value of 0.05).