Polisitemi vera hastalarında pulmoner arter sertliğinin ve sağ ventrikül fonksiyonlarının transtorasik ekokardiyografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of pulmonary artery stiffness and right ventricular functions by transthoracic echocardiography in polycythemia vera patients
- Tez No: 935753
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞIHO HİDAYET
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada polisitemi vera hastalarında sağ ventrikül fonksiyonlarının ve pulmoner arter sertliğini değerlendirilmesi ve sağlıklı kontrollerle karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya 18-75 yaş arası çalışma dahil edilme ve dışlanma kriterlerine uygun 47 kişilik polistemi vera hasta grubu ve 40 kişilik sağlıklı kontrol dahil edildi. Her iki grubun sosyo-demografik özellikleri incelendi. Konvansiyonel ekokardiyografik incelemede, sağ ve sol ventrikül sistolik ve diyastolik çapları, sağ ventrikül miyokardiyal performans indeksi, sağ ventrikül diyastolik fonksiyonları, tahmini sistolik pulmoner arter basıncı, pulmoner arter sertliği değerlendirildi. 3 boyutlu ekokardiyografi ile sağ ventrikül diyastolik ve sistolik hacimleri, sağ ventrikül ejeksiyon fraksiyonu, triküspid anuler plan sistolik yer değiştirme ve sağ ventriküler fraksiyonel alan değişimi değerlendirildi. Strain ekokardiyografi ile sağ ventriküler global strain değerlendirildi. Ayrıca tüm bu paramaetrelerin pulmoner arter sertliği ile ilişkisi araştırıldı. Polisitemi vera ile takipli hastaların pulmoner arter sertliği değerleri kontrollerden daha yüksekti, ancak tahmini sistolik pulmoner arter basıncı değerleri gruplar arasında benzerdi. Sağ ventrikül sistolik fonksiyon belirteçlerinden sağ ventrikül miyokard performans indeksi polisitemi vera hastalarında kontrollerden daha yüksekti. Ayrıca strain ekokardiyografi ile değerlendirilen sağ ventriküler global strain ve 3 boyutlu ekokardiyografi ile elde edilen sağ ventrikül ejeksiyon fraksiyonu, triküspid anuler plan sistolik yer değiştirme ve sağ ventriküler fraksiyonel alan değişimi polisitemi vera grubunda kontrol grubuna göre daha düşük izlendi. Pulmoner arter sertliği ile hastalık süresi, tahmini sistolik pulmoner arter basıncı ve sağ ventrikül miyokard performans indeksi arasında pozitif korelasyon ve sağ ventrikül ejeksiyon fraksiyonu, triküspid anuler plan sistolik yer değiştirme ve sağ ventriküler fraksiyonel alan değişimi ve izovolümetrik akselerasyon zamanı ile arasında negatif korelasyon izlendi. Ayrıca hastalık süresi, tahmini sistolik pulmoner arter basıncı, sağ ventrikül miyokard performans indeksi, sağ ventrikül ejeksiyon fraksiyonu ve sağ ventriküler fraksiyonel alan değişimi pulmoner arter sertliğinin bağımsız prediktörleri arasında bulundu. Polisitemi vera hastalarında subklinik sağ ventrikül disfonksiyonu olabilir ve pulmoner arter sertliği değeri bu hasta grubunda pulmoner hipertansiyon ve sağ ventrikül disfonksiyonu erken tanısında kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate right ventricular functions and pulmonary artery stiffness in polycythemia vera patients and compare them wih healthy controls. A group of 47 polycythemia vera patients and 40 healty controls, aged 18-75 years, who met the inclusion and exclusion criteria of the study, were included in the study. Socio-demographic characteristics of both groups were examined. In conventional echocardiographic examination, right and left ventricular systolic and diastolic diameters, right ventricular myocardial performance index, right ventricular diastolic functions, estimated systolic pulmonary artery pressure, pulmonary artery stiffness were evaluated. Right ventricular diastolic and systolic volumes, right ventricular ejection fraction, tricuspid annular plane systolic displacement and right ventricular fractional area change were evaluated with 3D echocardiography. Right ventricular global strain was evaluated by strain echocardiography. In addition, the relationship of all these parameters with pulmonary artery stiffness was investigated. Pulmonary artery stiffness values of patients followed up with polycythemia vera were higher than controls, but estimated systolic pulmonary artery pressure values were similar between groups. Right ventricular myocardial performance index, one of the right ventricular systolic function markers, was higher in polycythemia vera patients than in controls. In addition, right ventricular global strain evaluated by strain echocardiography and right ventricular ejection fraction, tricuspid annular plane systolic displacement and right ventricular fractional area change obtained by 3D echocardiograpy were lower in the polycythemia vera group than in the control group. There was a possitive correlation between pulmonary artery stiffness and disease duration, estimated systolic pulmonart artery presssure and right ventricular myocardial performance index, and a negative correlation between right ventricular ejection fraction, tricuspid annular plane systolic displacement and right ventricular fractional area change, and isovolumetric acceleration time. In addition, disease duration, estimated systolic pulmonary artery pressure, right ventricular myocardial performance index, right ventricular ejection fraction, and right ventricular fractional area change were found to be independent predictors of pulmonary artery stiffness. Patients with polycythemia vera may have subclinical right ventricular dysfunction and pulmonary artery stiffness value can be used in the early diagnosis of pulmonary hypertension and right ventricular dysfunction in this patient group.