SQL standartları ve veri tabanı sistemlerinde sorgulama optimizasyonunda SQL kullanımı
SQL standards and query optimization in database systems for use SQL
  1. Tez No: 93576
  2. Yazar: HASAN ALİ KENDİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ÇAVUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
SQL STANDARDLARI VE VERİ TABANI SİSTEMLERİNDE SORGULAMA OPTİMİZASYONUNDA SQL KULLANIMI (Yüksek Lisans Tezi) Hasan Ali KENDİR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ŞUBAT 2000 ÖZET Bu çalışmada 1987 yılından itibaren standart bir dil olarak tanımlanan SQL (Structured Query Language) sorgulama dilinin optimizasyonundaki özel faydaları dilin özellikleri ile birlikte incelenmiştir. SQL, ilk kez 1987 yılında International Standard Organization (İSO) tarafından standard olarak tanımlanmıştır. Bu çalışmada, SQL dili incelenirken temel alınan standardın versiyonu 1992 tarihli uluslararası standarttır (ISO 1992). öneminden dolayı SQL dili örneklerle incelenmiştir. Bu çalışma kapsamında örnek bir sistem seçilmiş ve bu sistemin veri tabanı tasarımı yapılmıştır. Burada incelenen sistem, Alman ortaklı Fren Sistemleri üzerine çalışan bir grup bünyesinde yer alan Knorr-Orsan Ticari Araç Sistemleri Ltd. Şti. bünyesinde yer alan hem satış, satmalına, imalat ve stok gibi modüllerin yeraldığı Üretim Planlama Yazılımı ve veri tabanı yapısıdır. Bu sistemin, bahsedilen yöntem ile veri tabanın tasarımı yapılmış ve bu elde edilen tasarım yeniden düzenlenmiştir. Yapılan her iki veri tabanı tasarımı bilgisayar ortamında denenmiş ve sonuçlar karşılaştırılmıştır. Bilim Kodu : 626.06.00 Anahtar Kelimeler : Yapısal Sorgulama Dili, Optimizasyon, Veri Tabanı Yönetim Sistemi Sayfa adedi : 245 Tez Yöneticisi : Doç.Dr. Abdullah ÇAVUŞOĞLU T.C YÖ&OTCÖfaFTİM KOKULU "*>KfJMANTASVON itfCRKEZİ
Özet (Çeviri)
Ill SQL STANDARDS AND QUERY OPTIMIZATION IN DATABASE SYSTEMS FOR USE SQL (M.Sc. Thesis) Hasan Ali KENDİR GAZİ ÜNİVERSİTESİ INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 2000 ABSTRACT In this study, Structured Query Language (SQL) which has been defined as a standard query language since 1987 has been examined with the specifications of the language. SQL has been defined as a standard, firstly in 1987 by International Standard Organization (ISO). In this study, SQL with the standard version ISO 1992 has been taken into consideration. Due to its importance, the SQL language has been examined with examples. In this study a sample system has been chosen and the system's database has been designed. The system which has been examined belongs to a joint venture company with Germans called Knorr-Orsan Ltd.Sti. The system which uses the database consists of sales, stocks, manufacturing modules and called Manufacture Planning Software. The system's database has been designed with the method mentioned above and the design of the software has been optimized accordingly. BothIV of the database that has been designed and run on the computer and the results were compared. Science Code : 626.06.00 Key Words : SQL, DBMS, DDL Number of Pages : 245 Adviser : Doç.Dr. Abdullah ÇAVUŞO?LU