Bey Dağları'nın bitki coğrafyası
Plant geography of Bey Dağları Mountains
- Tez No: 935771
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER DEMİR, PROF. DR. CANDAN AYKURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 273
Özet
Bu çalışma, Bey Dağları'nın bitki örtüsünün analitik yöntemlerde araştırılması, bitki örtüsü ile çevresel değişkenler arasındaki ilişkilerin incelenmesi, çevresel faktörlerle ilişkilerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışma, bitki örtüsünün yetişme şartlarını ortaya koymak, bitki birliklerini tanımlamak, beta çeşitlilik analizleriyle tür kompozisyonundaki farklılaşmaları değerlendirmek ve koruma stratejilerine bilimsel katkı sunmak üzere planlanmıştır. Araştırma, 2021-2024 yılları arasında 156 örnekleme alanında gerçekleştirilmiştir. Örnekleme alanları, bölgenin topografik, jeolojik ve mikroklimatik çeşitliliğini temsil edecek şekilde seçilmiş ve dijital haritalar yardımıyla analiz edilmiştir. Fiziki coğrafya özelliklerini detaylandırmak amacıyla, Sayısal Yükseklik Modeli (DEM) ile yükselti, eğim ve bakı haritaları üretilmiş; biyoklimatik değişkenler (BIO19) kullanılmıştır. Arazi çalışmalarında, flora ve vejetasyon gözlemleri yapılmış, herbaryum teknikleriyle bitki türleri teşhis edilmiştir. Çevresel faktörlerle ilişkilerin belirlenmesi için Hiyerarşik Kümeleme Analizi, Temel Bileşenler Analizi (PCA) ve Eğilimsiz Uyum Analizi (DCA) uygulanmıştır. Beta çeşitlilik analizleri, habitatlar arasındaki tür kompozisyon farklılıklarını incelemek amacıyla Whittaker İndisi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak Bey Dağları'nın geniş yükselti aralığı ve karmaşık topografyasının Akdeniz ve Alpin ekosistemlerini bir araya getirdiğini ortaya koymaktadır. Araştırmada 13 farklı bitki birliği tanımlanmış, bu birliklerin çevresel değişkenlerle ilişkisi açıklığa kavuşturulmuştur. Jeolojik ve topografik süreçlerin, bitki topluluklarının dağılımında belirleyici olduğu tespit edilmiştir. Özellikle mikroklimatik koşullar ve jeolojik çeşitlilik, habitatların floristik zenginliğine katkı sağlamaktadır. Bu çalışma, Bey Dağları'nın biyolojik zenginliğinin korunması ve sürdürülebilir yönetim politikalarının geliştirilmesi için önemli bir bilimsel temel sunmaktadır. Bölgenin biyolojik çeşitliliği, ekosistemlerin devamlılığı açısından kritik bir öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the vegetation of the Bey Dağları using analytical methods, examine the relationships between vegetation and environmental variables, and reveal its connections to environmental factors. The research is designed to identify the growth conditions of vegetation, define plant communities, evaluate compositional differences through beta diversity analyses, and contribute scientifically to conservation strategies. The research was conducted between 2021 and 2024 in 156 sampling areas. These areas were selected to represent the region's topographic, geological, and microclimatic diversity and analyzed using digital maps. To detail the physical geography characteristics, Digital Elevation Models (DEM) were used to produce elevation, slope, and aspect maps, while bioclimatic variables (BIO19) were utilized. Flora and vegetation observations were carried out during fieldwork, and plant species were identified using herbarium techniques. Hierarchical Clustering Analysis, Principal Component Analysis (PCA), and Detrended Correspondence Analysis (DCA) were employed to determine the relationships between vegetation and environmental factors. Beta diversity analyses were performed using the Whittaker Index to examine species compositional differences among habitats. The results reveal that the wide elevation range and complex topography of the Bey Dağları bring together Mediterranean and Alpine ecosystems. Thirteen different plant communities were identified, and their relationships with environmental variables were clarified. Geological and topographic processes were found to play a decisive role in the distribution of plant communities. Notably, microclimatic conditions and geological diversity contribute to the floristic richness of habitats. This study provides a significant scientific foundation for the conservation of the Bey Dağları's biological richness and the development of sustainable management policies. The region's biodiversity holds critical importance for the continuity of ecosystems.