Türk aşçıların gastromilliyetçilik tutumlarının araştırılması
Research on Turkish chefs' gastronationalist attitudes
- Tez No: 935772
- Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİ BUYRUK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Gastromilliyetçilik, ulusal kimliğin ve milliyetçi duyguların yerel mutfaklar ve yemek kültürü üzerinden ifade edilmesi ve pekiştirilmesi olarak tanımlanır. Bu kavram, belirli bir ülkenin veya bölgenin yemek kültürünün diğerlerine üstün veya benzersiz olduğu inancıyla, yemek aracılığıyla milliyetçi bir kimlik oluşturma sürecini kapsamaktadır. Son yıllarda farklı bilim dalları ve disiplinler tarafından incelenen gastromilliyetçilik kavramı üzerine yapılan çalışmaların genel olarak nitel araştırma yöntemleri ile yapıldığı ve kavrama ait bir ölçüm aracı olmadığı görülmektedir. Bu araştırma, gastromilliyetçilik kavramını ele alarak, bireylerin ulusal yemek kültürlerine ve yerel mutfaklara ilişkin tutumlarını incelemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca literatürde sınırlı bir şekilde ele alınmış olan bu kavramı daha derinlemesine incelemek için teorik bir çerçeve sunmakta ve konuya dair ampirik bir katkı sağlamaktadır. Araştırmanın en önemli hedeflerinden biri, bireylerin gastromilliyetçi eğilimlerini ölçmek amacıyla geliştirilen Gastromilliyetçilik Ölçeğini sunmaktır. Ölçeğin geliştirilme sürecinde kapsam geçerliliği, yapı geçerliliği ve güvenilirlik analizleri yapılmıştır. Gerçekleştirilen ölçek geliştirme çalışması sonucunda 3 boyut ve 12 maddeden oluşan gastromilliyetçilik ölçeği ortaya çıkmıştır. Ölçek, Türkiye genelinde farklı demografik özelliklere sahip 689 katılımcıyla test edilmiştir. Bu süreçte ölçeğin faktör yapısı doğrulayıcı faktör analizi (DFA) ile test edilerek, tutarlı ve güvenilir bir yapı sergilediği görülmüştür. Katılımcıların ölçeğe yönelik verdikleri yanıtların analiz edilmesinden yola çıkarak Türk aşçıların gastromilliyetçi tutum düzeylerinin yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu çalışma, hem gastronomi alanında hem de milliyetçilik ve kültürel kimlik çalışmaları bağlamında önemli bir boşluğu doldurarak, yerel mutfakların ulusal kimliğin inşasındaki rolünü anlamaya yönelik özgün bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Gastronationalism is defined as the expression and reinforcement of national identity and nationalist feelings through local cuisines and food culture. This concept encompasses the process of creating a nationalist identity through food, with the belief that the food culture of a particular country or region is superior or unique to others. In recent years, it has been observed that the studies on the concept of gastro nationalism, which has been examined by different branches of science and disciplines, have generally been conducted with qualitative research methods and that there is no measurement tool for the concept. This research aims to examine the attitudes of individuals towards national food cultures and local cuisines by addressing the idea of gastronationalism. It also provides a theoretical framework to explore this concept, which has been addressed in a limited way in the literature, in more depth and makes an empirical contribution to the subject. One of the most important objectives of the research is to present the Gastronationalism Scale, which was developed to measure the gastronationalist tendencies of individuals. Content validity, construct validity and reliability analyses were conducted during the development process of the scale. As a result of the scale development study, a gastronationalist attitude scale consisting of 3 dimensions and 12 items emerged. The scale was tested with 689 participants with different demographic characteristics across Turkey. In this process, the factor structure of the scale was tested with confirmatory factor analysis (CFA), and it was seen that it exhibited a consistent and reliable structure. Based on the analysis of the participants' responses to the scale, it was concluded that Turkish chefs have high levels of gastronationalist attitudes. This study fills an important gap both in the field of gastronomy and in the context of nationalism and cultural identity studies and provides an original contribution to understanding the role of local cuisines in the construction of national identity.