Bir halkla ilişkiler aracı olarak fuarlar: Kitap fuarlarıüzerine bir araştırma
Fairs as a public relations tool: A research on book fairs
- Tez No: 935812
- Danışmanlar: PROF. DR. BESİME PINAR ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Fuarlar, uluslararası kitap fuarlarına katılan yayınevlerinin sahadaki iletişim uygulamalarını hayata geçirdikleri merkezlerdir. Bir iletişim ortamı olarak uluslararası kitap fuarlarında birçok hedef kitle aynı mekanda etkileşimde bulunmaktadırlar. Hedef kitlelerin yanında, rakipler, paydaşlar fuar merkezlerinin diğer üyelerini oluşturmaktadır. Fuar merkezindeki her bir üye bir hedef kitle olma potansiyeline sahiptir. Kimi zaman bir yayınevinin hedef kitlesinin yine başka bir yayınevi olduğu da görülmektedir. Bu durumun en belirgin örneği uluslararası kitap fuarlarında karşımıza çıkmaktadır. Bununla birlikte yurtdışı kitap fuarlarının ana aktörü yayınevleri olarak görülmektedir, Yayınevleri, fuar merkezlerinde yaşanan yoğun iletişim trafiğini kendine özgü geliştirdikleri iletişim yöntemleri ile idare etmektedir. Yayınevlerinin iletişim politikalarını uygularken belli kitle iletişim araçlarından ve materyallerinden faydalandıkları görülmektedir. Küçük, orta ve büyük ölçekli yayınevlerinin ihtiyaçları doğrultusunda ilişkisel yaklaşımlar geliştirdikleri, hedef kitle seçimi ve materyal kullanımında benzer eğilimler geliştirdikleri görülmektedir. Buna karşın yayınevlerinin fuarlara katılım kararı almalarından itibaren kendilerine özgü ilişkisel tutumlar benimsedikleri ve fuar sonrası da bu ilişkisel tutumları sürdürdükleri görülmektedir. Uluslararası fuarlara katılan yayınevleri, fuarları bir iletişim aracı olarak kullanmaktadırlar. Yayınevlerinin fuarlar aracılığı ile hedef kitleleri, paydaşları ve rakipleri ile ilişkisel bir sürece dahil oldukları anlaşılmaktadır. Tezin amacı, bu iletişim sürecinin yayınevlerinin ilişkisel yaklaşımları üzerinden analiz edilmesidir. İletişim sürecinin analizi, yayınevlerinin fuara katılım motivasyonları, ürün, hedef kitle ve fuar merkezi tercihi, hedef kitleler, rakipler ve paydaşlar ile ilişkiler, yayınevlerinin halkla ilişkilere olan yaklaşımları, imaj yönetimi ve fuar raporlarının iletişimsel bir araç olarak kullanımı gibi aşamalardan oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Fairs are the centers where publishers participating in international book fairs implement their communication practices in the field. As a communication medium, international book fairs are places where many target groups interact in the same space. In addition to target groups, competitors and stakeholders are other members of the exhibition centers. Each member of the exhibition center has the potential to be a target group. Sometimes it is seen that the target audience of a publisher is another publisher. The most obvious example of this situation can be seen in international book fairs. However, publishing houses are seen as the main actors of international book fairs. Publishers manage the intense communication traffic in exhibition centers with their own communication methods. While implementing their communication policies, publishing houses utilize certain mass media and materials. Small, medium and largescale publishing houses have developed relational paradigms in line with their needs and have developed similar tendencies in the selection of target audiences and the use of materials. On the other hand, it is seen that publishing houses adopt their own relational behaviors from the moment they decide to participate in fairs and that they maintain these relational attitudes after the fair. Publishers participating in international fairs use them as a communication tool. It is understood that publishing houses are involved in a relational process with their target audiences, stakeholders and competitors through fairs. The aim of this thesis is to analyze this relational process through the relational approaches of publishing houses. The communication process analysis consists of stages such as publishing houses' motivations for participating in the fair, product, target audience and fair center preferences, relations with target audiences, competitors and stakeholders, publishing houses' approaches to public relations, image management and the use of fair reports as a communicative tool.