Bir halkla ilişkiler aracı olarak fuarlar: Savunma sanayi örneği
Fairs as a public relations tool: Example of defense industry
  1. Tez No: 736434
  2. Yazar: DENİZ PINARBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BESİME PINAR ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Savunma ve Savunma Teknolojileri, İşletme, Public Relations, Defense and Defense Technologies, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Halkla ilişkiler araçlarından fuar, birçok sektörde çeşitli amaçlarla kullanılan bir tanıtım aracıdır. Fuarların varlığı oldukça eskiye dayansa da, kullanıldığı dönemin ihtiyacına göre içerdiği anlam değişiklik göstermektedir. Günümüzde fuarlar, birbirine bağlı birçok ilişki ağını içeren etkinliklerdir. Fuarların sektörlere göre önem seviyesi değişmektedir. Bu tez çalışmasında fuarlar, savunma sanayi özelinde incelenmiştir. Savunma sanayini diğer sektörlerden ayrıştıran yanlar, fuarları bu sektör nezdinde daha spesifik kılmaktadır. İki kavram arasındaki bağ, ilişkisel kuram çerçevesinde incelenmiştir. Bu tez, betimleyici bir çalışma olup, savunma sanayini domine eden TSKGV şirketleri başta olmak üzere, çeşitli büyüklükteki şirketlerin fuar süreçlerini irdelemiştir. Tez kapsamında, belirlenen şirketlerin ilgili birim yöneticileriyle derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Tezin birinci bölümünde dönem bazlı fuar kavramındaki gelişmeler, fuar türleri, fuarların hangi amaçlarla kullanıldığı açıklanmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde ise savunma sanayinde özellikle son yıllardaki gelişmeler, sektörün etkilendiği ve etkilediği alanlar, dinamikleri, ilişkili olduğu kavramlar ve tanıtım süreçleri ele alınmıştır. Savunma sanayinde fuarlara bakış açısı ve sektördeki etkinlikler incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise derinlemesine görüşmelerde öne çıkan başlıklara göre bulgular değerlendirilmiştir. Katılımcıların ifadeleri kapsamında fuarların sektördeki konumu incelenmiştir. Elde edilen bulgular ışığında sonuç ve öneriler kısmı oluşturulmuştur. Yapılan araştırma, kurumsal firmaların, fuarları oldukça efektif ve tüm süreçlerine özenerek kullandığını ortaya çıkarmıştır. Fakat görece küçük şirketlerde çeşitli eksiklikler olduğu tespit edilmiştir. Süreçlerin daha iyi yürütülmesi, fuar ve tanıtım alanında yetersiz kalınmaması adına çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
One of the public relations tools, the fair is used for various purposes in many sectors. Today, fairs are events that involve many interconnected networks. The level of importance of the fairs varies according to the sectors. In this thesis study, the fairs were examined specifically for the defense industry. The aspects that distinguish the defense industry from other sectors make the fairs more specific for this sector. The link between the two concepts has been examined within the framework of relational theory. This research examined the fair processes of companies of various sizes, especially those that dominate the defense industry. Within the scope of the thesis, in-depth interviews were conducted with the relevant unit managers of the selected companies. In the first part of the thesis, the developments in the term-based fair concept, the types of fairs, the purposes for which the fairs are used are explained. In the second part, the developments in recent years, the dynamics of the defense sector and the publicity processes are examined. The perspective of the fairs in the defense industry and the activities in the sector have been researched. In the third part, the findings were evaluated according to the prominent topics in the in-depth interviews. Within the scope of the statements of the participants, the position of the fairs in the sector was examined. In the light of the findings obtained, the conclusion and recommendations section was created. In the research, it was determined that while the corporate companies gave importance to their fairs and all their processes, it was determined that there were various deficiencies in relatively small organizations. The research has revealed that corporate companies give importance to their fairs very effectively and all their processes. However, it has been determined that there are various deficiencies in relatively small companies. Various suggestions have been presented for better execution of processes.