Elektrikli araç pillerinin geri dönüşüme kazandırılması için blok zincir tabanlı bir takip sisteminin geliştirilmesi
Development of a blockchain-based tracking system for recycling electric vehicle batteries
- Tez No: 935829
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İRFAN KÖSESOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Mühendislik Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Engineering Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Elektrikli araçlar, yeşil enerjiye geçiş, küresel ısınmayla mücadele ve karbon emisyonlarının azaltılması gibi kritik konularda çözüm sunan en önemli teknolojik gelişmelerden biri olarak kabul edilmektedir. Bu kapsamda, son yıllarda elektrikli araçlarda kullanılan pillerin üretimi ve kullanımı önemli ölçüde artmıştır. İlk dönemlerde elektrikli araçların yaygınlaşmaması nedeniyle, bu pillerin ömürlerini tamamladıklarında nasıl bir süreç izleneceği konusunda standart bir yöntem bulunmamaktaydı. Bununla birlikte, elektrikli araç pillerinde kullanılan değerli materyallerin geri dönüştürülmesi, bu araçların sürdürülebilirlik ve düşük karbon emisyonu gibi çevresel hedeflere ulaşmasında önemli bir rol oynamaktadır. Bu nedenle elektrikli araç pillerinin üretiminden kullanım ömrünün sonuna kadar olan süreçlerin şeffaf ve etkin bir şekilde yönetilmesi büyük bir gereklilik haline gelmiştir. Bu noktada, blok zincir teknolojisi, sunduğu şeffaflık, güvenilirlik ve izlenebilirlik gibi özellikleri sayesinde, pillerin üretimden geri dönüşüm süreçlerine kadar tüm aşamalarında etkin bir çözüm sunabilir. Özellikle, blok zincir teknolojisi sayesinde pil izleme süreçleri daha güvenli ve sürdürülebilir hale gelirken, bu süreçlerde meydana gelebilecek olası manipülasyonların önüne geçilmesi sağlanabilir. Bu çalışmada, elektrikli araç pillerinin çevresel etkilerini en aza indirmek ve sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmak amacıyla, geri dönüşüm süreçlerinin izlenebilirliğini artıran ve daha verimli hale getiren bir blok zincir çerçevesi tasarlanmış ve önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Electric vehicles are recognized as one of the most significant technological advancements addressing critical issues such as the transition to green energy, combating global warming, and reducing carbon emissions. In this context, the production and utilization of batteries used in electric vehicles have increased significantly in recent years. In the early stages, due to the limited adoption of electric vehicles, there was no standardized method for managing these batteries at the end of their lifecycle. However, the recycling of valuable materials used in electric vehicle batteries plays a crucial role in achieving environmental goals such as sustainability and low carbon emissions. Therefore, it has become imperative to manage the lifecycle of electric vehicle batteries—from production to the end of their use—in a transparent and efficient manner. At this point, blockchain technology offers an effective solution for all stages of battery management, thanks to its features such as transparency, reliability, and traceability. In particular, blockchain technology enhances the security and sustainability of battery tracking processes and prevents potential manipulations in these processes. In this study, a blockchain framework has been designed and proposed to enhance the traceability and efficiency of recycling processes, aiming to minimize the environmental impact of electric vehicle batteries and achieve sustainability goals.