Umay Günay'ın derlediği Elâzığ masallarındaki ekokritizm unsurlar
Elements of ecocritism in Elazig tales compiled by Umay Günay
- Tez No: 935830
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMZA KOLUKISA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi (Folklor) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Ekoeleştiri Kuramı, doğanın sadece fiziksel değil sosyal bir yapı olduğu düşüncesinden yola çıkarak insanların doğa ile ilişkilerinin önemi üzerinde durur. Edebî eserleri doğacı bir bakış açısıyla inceleyerek bu eserleri farklı bir perspektifle incelemeyi hedefler. Bu çalışmanın amacı, Umay Günay'ın Elâzığ Masalları adlı kitabındaki bazı masalları Ekoeleştiri Kuramı çerçevesinde inceleyerek bu masallardaki doğa unsurlarını belirleyip değerlendirmektir. Araştırmanın materyalini Umay Günay'ın Elâzığ Masalları ve Propp Metodu adlı kitabındaki altmış bir masal oluşturmaktadır. Bu çalışma nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Elâzığ masallarında ekokritik unsurların belirgin bir şekilde yer aldığı ve bu masalların doğayla ilgili önemli kültürel ve çevresel mesajlar taşıdığı görülmektedir. Bu çalışmayla hem ekokritik çalışmalara hem de Türk folkloru üzerine yapılan araştırmalara katkı sunmak amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ecocriticism Theory dwells on the importance of people's relationships with nature, based on the idea that nature is not only a physical but also a social structure. It aims to examine literary works from a different perspective by analyzing these works from a naturalist perspective. The aim of this study is to examine some tales in Umay Günay's book“Elâzığ Tales”within the framework of Ecocriticism Theory and to determine and to evaluate the natural elements in these tales. The material of this research consists of sixty-one tales in Umay Günay's book“Elâzığ Tales”and the“Propp Method”. This study was carried out using document analysis method, one of the qualitative research methods. It is seen that ecocritical elements are prominently in Elâzığ tales and these tales have important cultural and environmental messages about nature. This study aims to contribute to both ecocritical studies and researches on Turkish folklore.