Limited şirketlerde çıkma ve çıkarılma
Withdrawal and expulsion in limited liability companies
  1. Tez No: 935832
  2. Yazar: YUNUS EMRE HAMİDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METE ÖZGÜR FALCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tezde, limited şirketlerde ortakların çıkması ve çıkarılmasına ilişkin nedenler incelenmektedir. Limited şirket ortaklığından çıkmanın ya da çıkarılmanın başlıca nedeni, ortaklığın devamlılığının sağlanmasıdır. Bu nedenler ile ortaklığın devamlılığını çekilmez bir hale koyan ortağın limited şirketten çıkarılması mümkün iken, ortaklığın devamının kendisi için çekilmez hal alan ortağında, limited şirketten çıkması mümkündür. Gerek limited şirketten çıkarılan gerekse de limited şirketten çıkan ortağın, şirkette yer alan paylarının karşılığını alması gerekmektedir. Mülkiyet hakkının uzantısı olan bu pay karşılığı, ayrılma akçesi adı altında şirket ile bağı kopan ortaklara ödenmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the grounds for the withdrawal and expulsion of shareholders in limited liability companies. The principal reason for withdrawal or expulsion is to ensure the continuity of the company. In this regard, while it is possible to expel a shareholder whose presence renders the partnership unworkable, it is likewise possible for a shareholder to withdraw if the continuation of the partnership has become intolerable for that shareholder. In either scenario—whether a shareholder is expelled or withdraws—a departing shareholder must receive the equivalent value of their shares in the company. This share value, constituting an extension of the right of ownership, is paid out as“severance compensation”to those shareholders who have severed ties with the company.