A post-colonial approach to Arrow of God in the context of mimicry, hegemony, and eurocentrism
Tanrının Oku adlı romana, taklitçilik, hegemonya ve Avrupa merkezcilik bağlamında post-kolonyalist yaklaşım
  1. Tez No: 935834
  2. Yazar: DOĞAN SUNAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Sömürgecilik, bir ülkenin, genellikle yerleşimler kurarak, kaynakları sömürerek ve yerel halkın politik, ekonomik ve kültürel hakimiyeti yoluyla, bir diğeri üzerindeki hakimiyetini genişletme uygulamasıdır. Afrika, Hindistan ve bazı Asya ülkelerinin maruz kaldığı bu hakimiyet ve sömürü, politikadan ekonomiye kadar her alanı etkilemiş ve edebiyata da yansımıştır. Chinua Achebe, Tanrının Oku adlı romanında (Afrika Üçlemesi'nin son öyküsü) İngilizlerin, Kaptan Winterbottom'un idaresi altında yerlilere nasıl baskıcı bir şekilde hükmettiğini anlatıyor. Romandaki sömürgeci kendi kültürünü ve dilini kullanarak kendi kurallarını dayatmakta, yerlilerin inanç ve kültürünü hiçe sayarak ucuz emekten, hatta bazen gerektiğinde bedavadan faydalanmaktadır. İngilizlerin sömürgeciliğin tüm araçlarını kullanarak yerlileri nasıl hükümsüz kıldığını anlatıyor. Bu tez, taklitçilik, hegemonya ve Avrupa merkezciliği ele alarak post-kolonyalizm ışığında Tanrı'nın Oku'nu analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu tez aynı zamanda Kaptan Winterbottom yönetimindeki İngilizlerin sömürgeleştirme döneminde kullandıkları stratejileri, yerlilerin direnme çabalarını ve bu direnişte dil, ritüel ve inançların rolünü de incelemektedir.
Özet (Çeviri)
Colonialism is the practice of one country's expanding its dominance over another, typically through the establishment of settlements, exploitation of resources, and political, economic, and cultural domination of the local populace, is known as colonialism. This dominion and exploitation that Africa, India, and some Asian countries were subjected to, affected every field from politics to economy and has also been reflected in literature. In his novel Arrow of God (the last story of the African Trilogy) Chinua Achebe depicts how the British oppressively rule over natives, under the administration of Captain Winterbottom. The colonizers in the novel impose their rules by using their culture and language, disregarding the natives' beliefs and culture, and profiting from cheap labor, even sometimes free when necessary. He explains how the British overrule natives by using all instruments of colonialism. This thesis aims to analyze Arrow of God in the light of post-colonialism by addressing mimicry, hegemony, and Eurocentrism. This thesis also investigates the strategies used by the British during the period of colonization, under the administration of Captain Winterbottom, the natives' efforts to resist, and the role of language, rituals, and beliefs concerning this resistance.