Farklı karbon içerikli çelik filmaşinlerden üretilmiş tellerde kırılma modlarının incelenmesi
Investigation of fracture modes in wires produced from steel rods having different carbon content
  1. Tez No: 935842
  2. Yazar: EROL MEHMET MURADOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN HAKAN ATAPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, farklı karbon içeriğine sahip 1006, 1022 ve 1055 kalite çeliklerden indirgenmiş çaplarda tel üretimi sonrasında yapı-özellik-kırılma üzerine incelemeler yapılmıştır. Endüstriyel pratiklikte eşdeğer koşullarda farklı karbon içeriğine sahip çelik filmaşinlerden tel üretimi yapılarak 5,50 mm çaptan 2,00 mm çapa indirgenme başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiş olup, redüksiyon ara kademelerinde her bir tel malzemenin metalurjik ve mekanik karakterizasyonu yapılmıştır. Metalurjik analizler tellerin nihai mikroyapısında deformasyon boyunca uzamış perlitik yapıların var olduğunu ortaya koymuştur. Mekanik karakterizasyon çalışmaları, çapta sağlanan indirgenme ve çeliğin artan karbon içeriğine bağlı olarak mukavemet değerlerinde bir artışa karşılık ve %- uzama değerlerindeki bir azalmanın olduğunu ortaya koymuştur. Çekme testi sonrası hasarlanan tellerin kırılma kesitleri üzerine yapılan çalışmalar ise matriks içerisinde perlitik faz miktarına ve özellikle redüksiyon ile değişebilen perlit lamellararası mesafeye bağlı olarak kırılma modunun ne denli değişken olabileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, structure-property-fracture studies were conducted after wire production in reduced diameters from 1006, 1022 and 1055 quality steels with different carbon content. In industrial practice, wire production from steel wire rods with different carbon content under equivalent conditions was successfully achieved by reducing the diameter from 5.50 mm to 2.00 mm, and metallurgical and mechanical characterization of each wire material was performed in the intermediate stages of reduction. Metallurgical analyses revealed that there were elongated pearlitic structures in the final microstructure of the wires during deformation. Mechanical characterization studies revealed that there was an increase in strength values and a decrease in %-elongation values due to the reduction provided in diameter and the increasing carbon content of the steel. Studies on the fracture cross-sections of damaged wires after tensile tests have revealed how variable the fracture mode can be depending on the amount of pearlitic phase in the matrix and the distance between pearlite lamellae, which can change especially with reduction.