Platon ve Aristoteles'in sanat anlayışlarının -hakikatle ilişkisi bağlamında-karşılaştırılması
  1. Tez No: 935843
  2. Yazar: ÖNCÜ KARAKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL BAYAR BRAVO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sistematik Felsefe ve Mantık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmamızın temel gayesi, iki büyük Yunan filozofu, Platon ve Aristoteles'in sanat hakkındaki görüşlerini ve tartışmanın hangi bağlamda yürütüldüğünü serimlemektir. Platon ve sanat denilince şüphesiz ilk akla gelen, sanat eserlerine ve sanatçılara yönelik filozofun gündeme getirdiği sansür uygulamasıdır. Ancak, Platon bu yaklaşımı benimserken sanatın gücünün ve de güzelliğinin farkında değildi dememiz mümkün değildir. Esasında sanatın“büyülü güzelliği”, Platon'un gözünde onu tehlikeli ve de zararlı kılan şeydir. Çünkü güzelliği sayesinde sanat doğrudan insan ruhuna hitap eder ve seyirciyi kendi“dar ve çarpıtılmış”dünyasına doğru çeker. Bu durumda, onun sisteminde taklitçi olarak tanımladığı sanatsal üretimlerin; özellikle de şiirin ve tiyatronun, hakikatin evrensel ve yüce ahlaki ölçütlerine bağlı kılarak, bunların gerçek doğasını açığa çıkartmak zorunlu hale gelir. Aristoteles'e göre ise, sanat, felsefe kadar değerlidir; özellikle şiir sanatı, felsefi ve bilimsel söylemin ifade edemediği şeyleri dile getirdiği için doğa ya da tarihe kıyasla insanlara daha çok bilgi sunar. Stagiralı filozof, bu görüşüne uygun olarak özellikle şu ifadeyi kullanır:“Bunun için şiir, tarih yapıtına oranla daha felsefi olduğu gibi, daha üstün olarak da değerlendirilebilir. Çünkü şiir, daha çok evrensel olanı, tarih ise tekil olanı anlatır.”Bu ifadelerden hareketle Aristoteles'in sanata dair görüşlerinin, onu evrensel ve yüce ölçütlerden kurtarmakla ilgili olduğu düşünülebilir. İki filozofu yanyana düşündüğümüzde bir an için aklımızda Raffaello'nun meşhur tablosu canlanabilir. Hatırlayalım; Platon işaret parmağıyla gökyüzünü işaret ederken öğrencisinin avuç içi yeryüzüne bakıyor.“Atina Okulu”tablosu bizim çalışmamızın sonucunda ifade ettiğimiz ayrımın tam anlamıyla imgelenmiş biçimidir. Şu halde, iki filozofun odağını farklı yöne çeviren düşüncelerin sanattaki karşılığı nedir? Bu çalışmada, Platon ve Aristoteles'in felsefesinde sanat ve hakikat sorunun ne olduğu, tartışmaların hangi dolayımlarda yürütüldüğü ve hangi sonuca bağlandığı ele alınmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The essential aim of this study is to present the views of two great Greek philosophers, Plato and Aristotle, on art and to illuminate the context in which discussion takes place. When it comes to Plato and art, undoubtedly the first thing that comes to mind is the philosopher's proposed censorship of artistic word and artists. However, it would be wrong to claim that Plato overlook the beauty and power of art when adopting this approach. In fact, the“magical beauty”of art is precisely what makes it dangerous andharmful in Plato's mind, for its beauty directly appeals to the human soul and draws the audience into its“narrow and distorted”world. Consequently, it becomes to necessary to reveal the true nature of mimetic artistic production – especially, poetry and theater- to the judgment of universal and supreme moral standarts of truth. According to Aristotle, on the other hand, art is as valuable as philosophy. Poetry, in particular, provides more knowledge to human than nature and history, because of it expresses what philosophical and scientific discourse cannot express. Stagirite philosopher points out this perspective wtih the following statement:“Therefore, poetry can be considered more philosophical and superior compared to historical works, because poetry deals more with the universal, whereas history concerns itself with the particular.”Aristotle's perspective can be interpreted as liberating art from universal and supreme standards. When we consider these two philosophers together, Raphael's famous painting may come to mind for a moment. Let us recall: Plato points his index finger toward the sky, while his pupil's palm faces the earth.“The School of Athens”is the perfect visual representation of the distinction hinted at in the title of this study. In that case, what is the place in art of the ideas that direct the attention of these two philosophers in opposite directions? In this study, we aim to address the problem of art and truth in the philosophies of Plato and Aristotle, the mediations through which their discussions unfold, and the conclusions they ultimately reach.