Basınç yarası olan hastalarda telefon ile takibin iyileşmeye etkisi
The effect of phone follow-up on healing in patients withpressure wounds
- Tez No: 935856
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırma, basınç yarası olan hastalarda telefon ile takibin basınç yarası boyutuna/büyüklüğüne ve iyileşmesi üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla randomize kontrollü müdahale çalışması olarak gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim Araştırma Hastanesi / Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim Araştırma Hastanesi Prof. Dr. Asaf Ataseven Ek Hizmet Hastanelerinde Dahili ve Cerrahi kliniklerinden basınç yaralanması ile taburcu olan hastalar, örneklemini ise 01.08.2022-01.08.2023 tarihleri arasında araştırmaya dahil edilme kritelerini sağlayan 30 müdahale, 30 kontrol grubu olmak üzere toplam 60 hasta oluşturdu. Verilerin elde edilmesinde“Kişisel Bilgi Formu”, Basınç Ülseri İyileşme Değerlendirme Ölçeği (PUSH) ve“Hasta Takip Formu”, ''Yara Ölçüm Cetveli'' kullanıldı. İstatistiksel analizler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 26.0 programı kullanılarak analiz edildi. Değişken faktörlerin iki grup arası kıyaslanmasında Mann-Whitney U testi, iki kategorik değişkenin birbiriyle ilişkilerinin incelenmesinde Pearson ki-kare testi, Fisher's exact testi ve Continuity correction testi kullanıldı. İkiden fazla bağımlı grupların karşılaştırmasında tekrarlı ölçümlerde Friedman testi kullanıldı. İstatistiksel anlamlılık p0,05) bulundu. Araştırmada müdahale ve kontrol grubundaki hastalarda 2. haftadan itibaren yara büyüklüğü ortalamaları (Uzunluk x Genişlik (cm 2 cinsinde) arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu, müdahale grubundaki hastaların 2. haftadan (p=0,049), 8. haftaya kadar (3., 4., 5., 6., 7., ve 8.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a randomized controlled intervention study to evaluate the effect of phone follow-up on the size/magnitude of pressure wounds and healing in patients with pressure wounds. The universe of the study consisted of patients discharged from the Internal and Surgery clinics of Marmara University Pendik Education and Research Hospital / Marmara University Pendik Education and Research Hospital Prof. Dr. Asaf Ataseven Ek Service Hospitals with pressure wounds, and the sample consisted of a total of 60 patients, 30 in the intervention group and 30 in the control group, who met the inclusion criteria in the study between 01.08.2022-01.08.2023.“Personal Information Form”, Pressure Ulcer Healing Assessment Scale (PUSH) and“Patient Follow-up Form”, ''Wound Measurement Table'' were used to obtain the data. Statistical analyses were performed using SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 26.0 program. Mann-Whitney U test was used to compare variable factors between two groups, Pearson chi-square test, Fisher's exact test and Continuity correction test were used to examine the relationships between two categorical variables. Friedman test was used for repeated measurements in comparisons of more than two dependent groups. Statistical significance was accepted as p;0.05).