2-6 yaş çocuğa sahip annelerin psikolojik iyi oluşları ile çocuk yetiştirme tutumlarının incelenmesi
Examination of the psychological well-being and child-rearing attitudes of mothers aged 2-6 years
  1. Tez No: 935868
  2. Yazar: ÖYKÜ DOĞA YEŞİL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜNİR YALÇIN ORTAKALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Toros Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı, 2-6 yaş çocuğa sahip annelerin psikolojik iyi oluşları ile çocuk yetiştirme tutumları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Ayrıca, çeşitli demografik değişkenlerin (anne yaşı, eğitim durumu, çocuğun cinsiyeti, çocuğun yaşı, sahip olunan çocuk sayısı) annelerin psikolojik iyi oluşları ve çocuk yetiştirme tutumları üzerindeki etkilerini incelemektir. Araştırma Mersin Tarsus'ta bulunan Tarsus Toros Anaokulu ve Tarsus Anaokulundaki 2-6 yaş çocuğu olan 200 annenin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmadaki katılımcılara kota örnekleme yöntemi ile ulaşılmıştır.Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanışmıştır. Araştırmada katılımcılara kişisel bilgilerin yer verildiği, Demografik Bilgi Formu, Psikolojik İyi Oluş Ölçeği ve Ebeveyn Tutum Ölçeği uygulanmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen veriler SPSS 27 istatistik paket programı ile analiz edilmiştir. Ölçekler ve demografik değişkenler arası normal dağılıma göre hipotez testleri uygulanmış olup Psikolojik İyi Oluş Ölçeği ile Ebeveyn Tutum Ölçeği arası korelasyon analizi yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, annelerin çocuklarına yönelik tutumlarının demografik özelliklere göre farklılık gösterebileceğini, bu tutumların annelerin psikolojik iyi oluş düzeyleriyle anlamlı bir ilişki içinde olduğunu ortaya koymuştur. Annelerin benimsedikleri demokratik, otoriter, aşırı koruyucu ve izin verici tutumlar, ebeveynlik sürecinin kalitesini ve çocukların duygusal ve sosyal gelişimlerini şekillendiren önemli faktörlerdir. Araştırmanın sonuçları, özellikle aşırı koruyucu ve izin verici tutumlar ile annelerin psikolojik iyi oluş düzeylerinin düşük olması arasında negatif bir ilişki olduğunu göstermektedir.Araştırmanın bulguları, ebeveyn tutumlarının farklı demografik özelliklere göre anlamlı farklılıklar gösterdiğini ve bu tutumların annelerin psikolojik iyi oluşları ile olan ilişkilerinin önemli sonuçlar ortaya koyduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between the psychological well-being of mothers with children aged 2-6 and their child rearing attitudes. In addition, it is to examine the effects of various demographic variables (mother's age, education level, child's gender, child's age, number of children) on mothers' psychological well-being and child rearing attitudes. The study was conducted with the participation of 200 mothers with children aged 2-6 in Tarsus Toros Kindergarten and Tarsus Kindergarten in Tarsus, Mersin. The participants in the study were reached by quota sampling method. The relational screening model was used in the study. In the study, Demographic Information Form, Psychological Well-being Scale and Parental Attitude Scale were applied to the participants, where personal information was given. The data obtained within the scope of the study were analyzed with SPSS 27 statistical package program. Hypothesis tests were applied according to normal distribution between the scales and demographic variables, and correlation analysis was performed between the Psychological Well-being Scale and the Parental Attitude Scale. According to the results of the study, it has been revealed that mothers' attitudes towards their children may differ according to demographic characteristics, and these attitudes are significantly related to the psychological well-being levels of mothers. The democratic, authoritarian, overprotective and permissive attitudes adopted by mothers are important factors that shape the quality of the parenting process and the emotional and social development of children. The results of the study show that there is a negative relationship between overprotective and permissive attitudes and low levels of psychological well-being of mothers. The findings of the study show that parental attitudes show significant differences according to different demographic characteristics, and the relationships of these attitudes with the psychological well-being of mothers reveal important results.