Çevre dostu kompozit çinko oksit malzemelerin kauçuk karışımlarında kullanımının araştırılması
Investigation of the use of environmentally friendly composite zinc oxide materials in rubber compounds
  1. Tez No: 935875
  2. Yazar: CANSU BÖRÜBAN BİNGÖL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN HAKAN ATAPEK, DOÇ. DR. ŞEYDA POLAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Çinko oksit, kauçuk karışımlarında daha yüksek çapraz bağ yoğunluğu elde etmek amacıyla kullanılan, pişme reaksiyon kinetiğini etkileyen ve kısa sülfür çapraz bağların oluşumunu teşvik eden en etkin aktivatörlerden biri olarak kabul edilmektedir. Pişme süreci üzerindeki etkisinin yanı sıra, kauçuğun fiziksel ve meknik özellikleri üzerinde de faydalı etkileri vardır. Ancak, çinko komplekslerinin insan sağlığı ve çevre, özellikle sucul yaşam, üzerinde önemli etkileri bulunmakta olup, ekolojik kaygılar sebebiyle kauçuk reçetelerinde kullanımının azaltılması teşvik edilmektedir. Bu çalışmanın kapsamında, kompozit çinko oksit malzemeleri, ticari olmayan üç farklı reçete (araç lastiği için sırt, kuşak kaplama ve yanak reçeteleri) ile oluşturulan karışımlarda aktivatör olarak kullanılmış ve performansları geleneksel çinko oksit ve aktif çinko oksit içeren kontrol karışımları ile karşılaştırılmış, tüm karışımların pişme ve fiziksel-mekanik özellikleri değerlendirilmiştir. Amaç, ekolojik ve ekonomik kaygılar nedeniyle kauçuk reçetelerinde çinko içeriğini azaltmaktır. Yapılan çalışmalar sonucunda kompozit çinko oksit malzemelerin karışımların pişme ve fiziksel-mekanik özellklerini olumsuz etkilemediği, geleneksel çinko oksit malzemelerine alternatif olabileceği ve kauçuk karışımlarında daha az çinko oksit kullanımı sağladıkları için hem çevresel hem de ekonomik kaygılar nedeniyle tercih edilebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Zinc oxide is considered as one of the most effective activators used to achieve higher crosslink density in rubber compounds, as it influences curing reaction kinetics and promotes the formation of short sulfur crosslinks. In addition to its impact on the curing process, it also has beneficial effects on the physical and mechanical properties of rubber. However, zinc complexes have significant effects on human health and the environment, particularly on aquatic life, and due to ecological concerns, there is a push to reduce their usage in rubber formulations. Within the scope of this study, composite zinc oxide materials were used as activators in rubber compounds (tread, skim, and sidewall formulations for vehicle tires), and their performance was compared with control compounds containing conventional zinc oxide and active zinc oxide. The curing and physico-mechanical properties of all compounds were evaluated. The aim was to reduce the zinc content in rubber formulations due to ecological and economic concerns. The results of the study indicated that composite zinc oxide materials did not negatively affect the curing and physico-mechanical properties of the compounds, and thus they could serve as alternatives to conventional and active zinc oxide materials. Furthermore, since they facilitate the use of less zinc oxide in rubber compounds, they can be preferred due to both environmental and economic reasons.