Metakognitif terapinin travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) üzerindeki etkisi
The effect of metacognitive therapy on post traumatic stress disorder (PTSD)
  1. Tez No: 935876
  2. Yazar: ALİ ENGİN UYGUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLGÜN ONNAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Bu araştırmada, Metakognitif Terapi'nin (MKT) travma sonrası stres bozukluğu (TSSB), depresyon, anksiyete, duygu düzenleme, bilişsel kontrol ve metakognitif inançlar üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma modeli ön test, son test ve 3 aylık takip ölçümünün uygulandığı yarı deneysel desendir. Araştırma için toplam 652 kişiye ulaşılmıştır. Çalışma grubu; 24 deney, 27 kontrol grubu olmak üzere toplam 51 kişiden oluşmaktadır. Deney ve kontrol grupları seçkisiz bir şekilde oluşturulmuştur. Deney grubuna 8 hafta süreyle 16 seans Metakognitif Grup Terapisi (MKT-g) uygulanmıştır ve sonrasında deneklerin TSSB, anksiyete, depresyon, duygu düzenleme, bilişsel kontrol ve metakognitif inanç düzeylerindeki farklılıklar incelenmiştir. Katılımcılara sosyodemografik bilgi formu, Üst-Biliş ölçeği-30, Travma Sonrası Stres Tanı Ölçeği, Hasta Sağlığı Anketi-9, Yaygın Anksiyete Bozukluğu-7 Testi, İz Sürme Testi (a ve b formu), Stroop Testi ve Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği-16 (Kısa Formu) uygulanmıştır. Ön ve son ölçüm farklılıklarının karşılaştırılması için Karma Desenli ANOVA uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, deney grubunun TSSB, anksiyete, depresyon düzeylerinde anlamlı derecede iyileşme, duygu düzenleme güçlüğünde ve patolojik metakognitif inançlarda ise anlamlı derecede düşüş olduğu, bilişsel kontrol düzeylerinde de benzer şekilde anlamlı fark olduğu bulgulanmıştır. Araştırma bulguları, MKT-g'nin TSSB için terapi sürecinde tercih edilebilecek oldukça önemli bir müdahale yöntemi olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effects of Metacognitive Therapy (MCT) on post-traumatic stress disorder (PTSD), depression, anxiety, emotion regulation, cognitive control, and metacognitive beliefs. The study utilized a quasi-experimental design with pre-test, post-test, and 3-month follow-up measurements. A total of 652 individuals were reached for the research. The study sample consisted of 51 participants, with 24 in the experimental group and 27 in the control group, all selected randomly. The experimental group underwent 16 sessions of Group Metacognitive Therapy (g-MCT) over 8 weeks, and subsequent changes in PTSD, anxiety, depression, emotion regulation, cognitive control, and metacognitive belief levels were examined. Participants were assessed using the Sociodemographic Information Form, Metacognitions Questionnaire-30, PTSD Diagnostic Scale, Patient Health Questionnaire-9, Generalized Anxiety Disorder Scale-7, Trail Making Test (forms A and B), Stroop Test, and Difficulties in Emotion Regulation Scale-16 (Short Form). A Mixed ANOVA was applied to compare pre- and post-test differences. The findings indicate significant improvements in the experimental group's PTSD, anxiety, and depression levels, significant reductions in emotion regulation difficulties and pathological metacognitive beliefs, and significant changes in cognitive control levels. The results suggest that g-MCT could be an preferable and highly crucial intervention method in the therapeutic process for PTSD.