Taşköprü sarımsağından yeni bir antikanser molekül önerisi: izolasyonu, karakterizasyonu, hücre kültürü ve antioksidan çalışmaları
Proposal of a new anticancer molecule from taşköprü garlic: isolation, characterization, cell culture and antioxidant studies
- Tez No: 941949
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE KARAKUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
İnsanlık tarihi boyunca farklı kültürlerin uyguladığı alternatif tedavilere bakıldığında sıklıkla bitkilerden, hayvanlardan ya da mikroplardan üretilmiş (antibiyotikler) doğal bileşenler karşımıza çıkmaktadır. Bu bileşenlerin bağışıklık sisteminin stimülasyonunda, inflamasyon ve kanser gibi hastalıkların tedavisinde önemli etkileri olduğu anlaşılmış ve dolayısıyla biyolojik aktiviteleri ve yapı-fonksiyon ilişkileri ile ilgili araştırmalar büyük önem kazanmıştır. Meme kanseri ve kolon kanseri tüm dünyada en sık görülen kanser türlerindendir. Bu nedenle tedaviye yönelik farklı çalışmalar yapılmakta ve farklı maddelerin bu hastalıklar üzerindeki etkileri yoğun bir şekilde araştırılmaktadır. Günümüzde kanser tedavisinde, minimum yan etki gösterecek doğal ürünlere (nutrasötikler) artan bir ilgi bulunmaktadır. Besinler ve bileşenleri hakkındaki bu bilgi birikimi, tarımsal yaklaşımların sağlık amacıyla geliştirilmesi konusunda heyecan verici fırsatlar yaratmaktadır. Ayrıca kanser tedavisinde kullanılan kemoterapik ilaçlar yüksek sitotoksisiteye sahip olup sistemik etki de göstermektedir. Bu nedenle özellikle kanser tedavisinde doğal besinlere duyulan ilgi artmıştır. Sarımsak, son yıllarda kanser üzerine yapılan çalışmalarda sıklıkla kullanılan ve yapısında kemopreventif ve antikarsinojen organosülfür bileşikleri (OSB) bulunduran bir bitkidir. Sarımsak insanlık tarihinin başlangıcından bu yana sadece yiyeceklere lezzet vermekle kalmayıp, aynı zamanda tıbbı bir bitki niteliğindedir. Geleneksel kullanımının yanısıra, son yıllarda antibiyotik, kadın hastalıkları, deri hastalıkları tedavisi, ağrı kesici, solunum ve sindirim sistemleri rahatsızlıklarında, afrodizyak, kalp damar rahatsızlıkları ve anti kanserojen olduğu bilinmektedir. Kastomonu Taşköprü sarımsağı (Allium sativum)'nın hormonol müdahaleye uğramamış olması, selenyum elementi içermesi ona anti-kanser ve anti oksidan özelliği kazandırmıştır. Ayrıca demir, kükürt ve yüksek oranda içerdiği orgonosülfür bileşikleri (OSB) (diallil disülfür- DADS), diallil sülfür- DAS ve diallil trisülfür- DATS, allil metil sülfür- AMS, vb.) bakımından en yüksek değerlere sahip olup, nitelik açısından dünyanın en iyi sarımsakları içerisinde olduğu kabul edilmektedir. Sarımsakta bulunan OSB'ler hem tek başlarına hem de diğer antitümör ilaçlarla birlikte kullanılarak kanser tedavisinde potansiyel ideal ajan olarak görev alırlar. Doğal organosülfür bileşikleri kanser önleyici etkiler göstermekte ve in vitro çalışmalarda apoptozun başlamasını sağlayarak tümör hücrelerinin proliferasyonunu engellediği bulunmuştur. Sarımsak kökenli OSB'lerin antitümörijenik ve antiproliferatif etkilerinin altında yatan biyokimyasal mekanizmalar henüz tam olarak aydınlatılabilmiş değildir. Çalışmamızda; öncelikle Ülkemiz kaynaklı doğal organosülfür bileşiklerinin bol miktarda bulunduğu bir kaynak olan Kastamonu Taşköprü sarımsağından yeni bir ekstraksiyon protokolü ile elde edeceğimiz OSB'lerinin meme ve kolon kanseri üzerindeki antikanser iyileştirici etkileri, antioksidan aktivitesi ve hidroponik ortamda selenyum türlerinin incelemesi amaçlandı. Elde edilen OSB ekstraktların karakterizasyonu; ters faz-sıvı kromatografisi (RP-HPLC), sıvı kromatografisi-kütle spektrometrisiyle (LC-MS) ve IP-HPLC ICP-MS/MS sistemleri ile yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
When we look at the alternative therapies applied by different cultures throughout human history, we often encounter natural components produced from plants, animals, or microbes (antibiotics). It is known that these parts play important roles in supporting the immune system and treating illnesses like cancer and inflammation. Because of this, studying their biological activities and how their structure affects their function has become very important. Breast cancer and colon cancer are the most common types of cancer all over the world. For this reason, researchers conduct various treatment studies and intensively investigate the effects of different substances on these diseases. Nowadays, there is an increasing interest in natural products (nutraceuticals) with minimal side effects in cancer treatment. This knowledge of nutrients and their components creates exciting opportunities for the development of agricultural approaches for health purposes. In addition, chemotherapeutic drugs used in cancer treatment have high cytotoxicity and systemic effects. Therefore, interest in natural nutrients has increased, especially in cancer treatment. Recent studies on cancer have frequently used garlic, a plant that contains chemopreventive and anticarcinogenic organosulfur compounds (OSCs). Since the beginning of human history, garlic has not only flavored food but also has the characteristics of a medicinal plant. In addition to its traditional use, in recent years, it is known to be an antibiotic, gynecological, skin disease treatment, painkiller, respiratory and digestive system disorders, aphrodisiac, cardiovascular disorders, and anti-carcinogenic. The fact that Kastomonu Taşköprü garlic (Allium sativum) has not been subjected to hormonal intervention and contains a selenium element has given it anti-cancer and antioxidant properties. It also has the highest amounts of iron, sulfur, and organosulfur compounds (OSC) like diallyl disulfide (DADS), diallyl sulfide (DAS), diallyl trisulfide (DATS), allyl methyl sulfide (AMS), and more. It is thought to be some of the finest garlic in the world. OSCs found in garlic act as potential ideal agents in cancer treatment, both alone and in combination with other antitumor drugs. In vitro studies have found that natural organosulfur compounds exhibit anti-cancer effects and inhibit tumor cell proliferation by inducing apoptosis. We have not fully elucidated the biochemical mechanisms underlying the antitumorigenic and antiproliferative effects of garlic-derived OSCs. In our study, we aimed to investigate the anticancer curative effects, antioxidant activity, and selenium species in a hydroponic environment on breast and colon cancer OSCs obtained from Kastamonu Taşköprü garlic, a source of abundant natural organosulfur compounds originating from our country, with a new extraction protocol. The characterization of the obtained OSC extracts will be performed by reverse-phase liquid chromatography (RP-HPLC), liquid chromatography-mass spectrometry (LC-MS), and IP-HPLC ICP-MS/MS systems.