Farklı çalışma şekillerinde sanal kaytarma, örgüt iklimi, örgütsel sosyalizasyon ve iş performansı arasındaki ilişkiler
Relationships between cyberloafing, organizational climate, organizational socialization and job performance in different working styles
  1. Tez No: 935888
  2. Yazar: CİHAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBRU GÖZÜKARA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Teknolojinin her geçen gün gelişmesi, internetin hayatımızın her anında kullanılması ve iş süreçleri ile bütünleşik hale gelmesi, örgütlerin dijitalleşmesini mecburi hale getirmiştir. Bilişim teknolojileri ve internet ile bütünleşik örgüt bireyleri, sadece bilgisayar ile değil, mobil telefon ve tabletler ile daha hızlı bilgiye ve iletişim kanallarına ulaşabilmektedir. Tüm bu kanallardan iş süreçleri gerçekleştirilirken son dönemde iş dışı amacı ile de kullanımların sayısı artmaya başlamıştır. Ayrıca pandemi süreci ile örgütten fiziksel olarak kopuk, hibrit ve uzaktan çalışma sistemlerinin yaygınlaşması ile örgüt bireylerinin, örgüt ortamının fiziksel ve ruhsal anlamdaki unsurlarını algılamaları değişebilmektedir. Bu araştırmanın temel amacı, pandemi sonrası uzaktan çalışma ve hibrit çalışma modelinin artması ile örgüt iklimi, örgütsel sosyalizasyon, iş performansı ve sanal kaytarma kavramlarının birbirleri ile olan ilişkisi ve örgüt içerisinde yer alan yönetici ve çalışanlar üzerindeki etkisini tespit etmektir. Araştırma verileri, özel sektör ve kamu sektöründe görev yapan 464 beyaz yakalı çalışandan anket yoluyla toplanmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde SPSS 25.0 ve SMART PLS 3.9 programları kullanılmıştır. Araştırma verilerinde elde edilen bulgular doğrultusunda farklı çalışma modellerinde örgüt iklimi, örgütsel sosyalizasyon, iş performansı ve sanal kaytarma kavramlarının birbirleri ile olan ilişkisi istatistiksel olarak araştırılmıştır. Farklı çalışma modellerinde deneyimlenen örgüt iklimi, örgütsel sosyalizasyon, iş performansı ve sanal kaytarma kavramlarının literatür taraması, tartışma ve yeni araştırmalar yapılmasına olanak tanınması ve çalışma sonucunda ortaya çıkan sonuçların yöneticiler, kurum ve işletmelere yol gösterici nitelik sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The development of technology day by day, use of internet in every moment of our lives and its integration with business processes, has made the digitalization of organizations mandatory. Member of integrated organizations with information technologies and internet, can access information and communication channels faster not only with computers but also with mobile phones and tablets. While business processes are carried out through all these channels, the number of uses for non-business purposes has started to increase recently. In addition, employees' perceptions of the physical and mental elements of the organizational environment may change because of widespread of hybrid and remote working systems after pandemic period. The main purpose of this research is to determine the relationship between concepts of organizational climate, organizational socialization, job performance and cyberloafing with the increase in remote working and hybrid working model after the pandemic and its effect on the managers and employees in the organization. Research data were collected by means of questionnaires from 464 white-collar employees in private and public sectors. SPSS 25.0 and SMART PLS 3.9 programs used in the analysis of data obtained in the research. According to research data, the concepts of organizational climate and cyberloafing will be investigated statistically in different working models. It is thought that concepts of organizational climate, organizational socialization, job performance and cyberloafing, which are experienced in different working models, will allow literature review, discussion and new research, and the results of the study will provide guidance to managers, institutions and businesses.