İşletmelerde aile destekleyici davranışların aile-iş çatışması, işe bağlılık ve işten ayrılma niyetine etkisi
The impact of family supportive behaviors in organizations on family-work conflict, job commitment and turnover intention
  1. Tez No: 935887
  2. Yazar: ŞULE YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN ÇOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Modern toplumların temel sorunlarından biri, bireylerin ailevi ve mesleki sorumluluklarını dengeleme gerekliliğidir. Aile ve iş yükümlülükleri arasındaki uyumsuzluk, bireysel düzeyde duygusal tükenmişlik, düşük iş tatmini ve artan stres; örgütsel düzeyde ise azalan bağlılık, devamsızlık ve işten ayrılma niyeti gibi olumsuz sonuçlara yol açmaktadır. Çatışmanın boyutları demografik faktörler ve iş ortamından etkilenirken, esnek çalışma saatleri ve yöneticilerin desteği bu olumsuzlukları hafifletmede kritik rol oynamaktadır. Ailevi Destekleyici Süpervizör Davranışları, çalışanların ailevi sorumluluklarını kolaylaştıran duygusal destek, araçsal yardım, rol modelleme ve yenilikçi aile-iş yönetimi gibi uygulamaları kapsar. Bu tür uygulamalar çalışanların aile-iş çatışmasını azaltır, iş tatminlerini ve genel refahlarını artırır ve işten ayrılma niyetini azaltır. İş tatmini, çalışanların işlerine olan bağlılıklarını ve genel performanslarını olumlu yönde etkileyen önemli bir faktördür. Çalışma bağlılığı dört boyut üzerinden incelenir: süpervizörlere, çalışma gruplarına, organizasyona ve işin kendisine adanmışlık ve organizasyonel destekle güçlü bir ilişki sergilemektedir. İşten ayrılma niyeti ise yetenek kaybı ve maliyet artışı gibi ciddi sonuçlar doğuran önemli bir örgütsel sorundur. Diğer yandan, ayrılma niyeti yetenek kaybına ve maliyet artışına yol açan önemli bir organizasyonel sorun oluşturur. Olumsuz iş yeri koşulları, azalan iş tatmini ve yetersiz organizasyonel bağlılık işten ayrılma niyetine katkıda bulunan birincil faktörlerdir. Bu araştırma, İstanbul'daki finans kuruluşlarında çalışanlardan toplanan anket verilerine dayanmaktadır. Bulgular, aile ve iş yaşamı dengesini destekleyen politikaların hem bireysel refah hem de örgütsel verimlilik açısından önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
One of the fundamental challenges of modern societies is the necessity for individuals to balance their family and professional responsibilities. Incompatibility between family and work obligations results in negative outcomes such as emotional exhaustion, reduced job satisfaction, and heightened stress at the individual level, as well as decreased organizational commitment, absenteeism, and intention to leave at the organizational level. While the dimensions of such conflict are influenced by demographic factors and the work environment, flexible working hours and managerial support play a critical role in mitigating these adverse effects. Family Supportive Supervisor Behaviours encompass practices such as emotional support, instrumental assistance, role modeling, and innovative family-work management that facilitate employees' ability to manage family responsibilities. These practices reduce family-work conflict, enhance job satisfaction and overall well-being, and lower the intention to leave. Job satisfaction is a critical factor that positively influences employees' commitment to their jobs and overall performance. Work commitment is analyzed across four dimensions: commitment to supervisors, work groups, the organization, and the job itself, and is strongly associated with organizational support. Intention to leave constitutes a significant organizational problem with serious implications, including talent loss and increased costs. This study utilizes survey data collected from employees working in financial institutions in Istanbul. The findings underscore the importance of policies that support family-work life balance in promoting both individual well-being and organizational efficiency.