Türkiye'de görsel sanatların medya üzerinden pazarlanması üzerine bir uygulama
Aplication on marketing via the media of the visual arts i̇n Turkey
- Tez No: 396137
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN DELİDUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tez çalışmasının sorunsalı görsel sanatların sunum şekillerinde güç gösterilerine dönüşmüş olan günümüz görsel sanatların sergileme aşamasında kullanılan, sermaye, sponsor, politika, ve erk ilişkileridir. Küresel dünyada medyanın gelişmesiyle sanatın üretim, dağıtım, tüketim ve algılama biçimi de tümüyle değişmiş, sanat kitleselleşmeye ve ticarileşmeye uğrayarak çeşitli terimlerle beraber kullanılmaya başlanmıştır. Türkiye'de görsel sanatlar, bir değer olarak pazarlamacıların ilgisini çekmiş ve sanatın pazarlaması konusunda çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Çalışma Türkiye'de görsel sanatların izlediği gelişim sürecinin aktarılmasıyla başlayıp ikinci bölümde iletişim çağında medya ve medyanın gündem belirlemedeki gücüyle devam etmektedir. Türkiye'de görsel sanatların medya üzerinden pazarlanmasının ayrıntılı olarak ele alındığı dördüncü bölümde ise medya ve sanat ilişkisinde faal olan kişiler ele alınarak sanat ve medya ilişkisinde karşılıklı gereklilikler, sanatta pazarlama yöntemleri hakkında detaylı bilgi sunulmuştur. Kültür-sanat kurumlarının yönetimi profesyonel işletmeci ve pazarlamacılar tarafından yönlendirilmektedir. Küratörler ve diğer sanat kültür uzmanları ise bu kişilerin altında çalışmakta ve giderek söylem ve eleştiri alanından uzaklaşmaktadırlar. Böylesi bir yapılaşma sürecinde sanatçılar ancak galeri, küratör, sponsor uzlaşmasından süzülerek kurumlara ulaşabilmektedirler. Bu kurumların genel politikalarını ve içeriklerini de büyük koleksiyoncular ve sanata yatırım yapan şirketlerin temsilcileri belirlemektedirler. Belirlenen içerikler medyada da yer bulduysa artık meşrulaşıp, medyatikleşerek sanat pazarında kendine yer bulmuş demektir. Böyle bir ortamda sanatın ve sanatçının yaşadığı kayıplar büyüktür. Üslüp değişmekte biçimsel tercihler birbirine benzemekte ve moda eğilimler topluma egemen olmaktadır. Böylece sanat olayı ancak haberle doğabilmekte, haber olamadığı zaman adeta ölü doğmakta; yine ancak haberin süresi kadar yaşamaktadır. Sanat ömrü kısa süren tüketim kültürü gibi kısa ömürlü olmakta; bir iletişim metası olarak süre ve sayfa doldurma malzemesine dönüşmektedir. Sanatın dönüşüm sürecinin pazarlama yönetiminde kullanılması üzerine yapılan çalışmaların az olması dolayısıyla farklı disiplin alanlarına katkı sağlanması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Problematics of this the siswasused in the exhibition of contemporary visual art which has turned into a show of force in the presentation of contemporary art forms of capital, sponsors, politics, and power relationship sare. In a global world, with the development of media art production, distribution, consumption and perception is also completely changed, by under go to art popularization and commercialization have been started touse with various terms. Visual arts in Turkey, attracted the attention of marketers as a value and conducted studies on the marketing of art. Starting at the age of communication continues with the second part of the agenda-setting power of the media and the media. In the arts and media relations on mutual requirements discussed in the fourth section of people who are actively discussed in detail the marketing of the media through the media of the visual arts and art in Turkey, it was presented detailed information about the arts in marketing methods. Management of cultural and artistic institutions are guided by Professional operators and developers. As to curators and other art culture professionals, work under these people, increasingly, away from the rhetoric and critic is much a construction process, but the gallery artists, curators, institutions can reach agreement by filtration through sponsors. The general policie sand content of these institution sare determined by eat collector sand representatives of companies investing in art. Determining ift hecontent is no longer find a place in the media legitimate means becoming mediatic has found a place in the art market. In such an environment of art and the artist experienced great losses. Styles vary in, stylistic preference sare similarand fashion trend sare dominant in society.So art can arise only news event, when the news is not born almost dead; but stil lives the duration of the news. The short age of studies on the use of marketing management of the transformation process thus aims to contribute to the different art disciplines.