Mağazacılıkta marka kimliğinin mimari tasarıma etkisi: louıs vuıtton örneği özelinde bir araştırma
The effect of brand identity on architectural design in retail: a research on the case of louis vuitton
- Tez No: 935906
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK YASAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma, perakende sektöründe marka kimliğinin mağaza tasarımı üzerindeki etkisini incelemektedir. Markaların mağaza iç ve dış mekân tasarımında kullandıkları mimari unsurlar, tüketici deneyimi ve marka algısı üzerinde önemli bir rol oynamaktadır. Çalışma kapsamında, mağaza mekânlarının mimari tasarım süreçleri ele alınarak, markaların kimliklerini fiziksel ortama nasıl yansıttıkları araştırılmıştır. Tezin teorik çerçevesinde öncelikle mağaza kavramı ve mağaza türleri ele alınmıştır. Mağaza mekânlarında marka kimliği oluşturmanın temel bileşenleri ve markalaşma sürecinde mimari tasarımın rolü detaylandırılmıştır. Marka kavramı, marka imajı, marka sadakati, marka değeri ve mağaza mekânlarında kullanılan iç ve dış mekân tasarım stratejileri incelenmiştir. Araştırma sürecinde, nitel araştırma yöntemleri kullanılmış ve Louis Vuitton markası özelinde bir alan çalışması gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, yedi farklı ülkede konumlanmış Louis Vuitton mağazalarının iç ve dış mekân tasarım unsurları karşılaştırmalı analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. Seçilen örnekler üzerinden, marka kimliğinin coğrafi ve kültürel bağlamda nasıl farklılaştığı ve hangi unsurların ortak bir tasarım dili oluşturduğu analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, mağaza tasarımının yalnızca estetik ve işlevsel bir unsur olmanın ötesinde, markanın kimliğini güçlendiren stratejik bir araç olduğunu göstermektedir. Bu tez, mağaza tasarımının marka algısı ve müşteri deneyimi üzerindeki kritik rolünü ortaya koyarak, perakende sektörü, marka yöneticileri ve iç mimarlık alanında çalışan profesyoneller için önemli çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of brand identity on store design within the retail sector. The architectural elements employed by brands in the interior and exterior design of stores play a significant role in shaping consumer experience and brand perception. Within the scope of the study, the architectural design processes of retail spaces are explored, with a focus on how brands reflect their identities in physical environments. In the theoretical framework of the thesis, the concept of the store and its various types are first addressed. The fundamental components of establishing brand identity in retail spaces and the role of architectural design in the branding process are elaborated. Additionally, concepts such as brand, brand image, brand loyalty, and brand equity are examined, along with interior and exterior design strategies utilized in store environments. During the research process, qualitative research methods were employed, and a case study on the Louis Vuitton brand was conducted. In this study, the interior and exterior design elements of Louis Vuitton stores located in seven different countries were evaluated through comparative analysis. Based on selected examples, the study analyzes how brand identity varies in geographical and cultural contexts, and which elements contribute to a consistent design language. The findings indicate that store design is not merely an aesthetic or functional component but a strategic tool that reinforces brand identity. By revealing the critical role of store design in brand perception and customer experience, this thesis offers significant insights for the retail sector, brand managers, and professionals working in the field of interior architecture.