Türk sosyolojisinin kökleri -Türk sosyoloji geleneğinin sosyo-politik ve tarihsel temelleri-
The roots of Turkish sociology: -Socio-political and historical foundations of the Turkish sociology tradition-
  1. Tez No: 935914
  2. Yazar: İKBAL VURUCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER DURDU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 486
Özet
Bu doktora tez çalışmasında Türk sosyolojisinin dayandığı sosyo-politik temellerin çözümlenmesi amaçlanmıştır. Bunun için de farklı ideolojilere ve felsefî yaklaşımlara mensup düşünürlerin toplum, devlet ve din düşüncelerindeki benzerlikler ve farklılaşmalar ele alınmıştır. Bu düşünürler arasındaki ortak temalar, farklılaşmalar, çatışmalar, ilişkiler, ortaya konulduğunda genel olarak Türk sosyolojisine dayandığı entelektüel zeminin de neler olduğunu daha iyi anlaşılacaktır. Bu çalışma giriş, sonuç ve altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm iki kısma ayrılmıştır; Avrupa ve Osmanlı İmparatorluğunun 19. yüzyıl ağırlıklı olmak üzere sosyo-politik, kültürel ve iktisadî görünümü genel hatlarıyla ele alınmıştır. İkinci bölüm, kullanılan yöntem, çalışmanın konusu, önemi, varsayımları ve amaçları içermektedir. Çalışmamız tematik olarak toplum, devlet ve din olarak belirlenmiştir. Araştırma nesnemizi teşkil eden Ziya Gökalp, Sait Halim Paşa, Sabahattin Bey ve Baha Tevfik'in fikirlerini de bu konulara göre kategorize edip inceledik. Bu sebeple üçüncü bölümümüzde“Toplum”, dördüncü bölümde“Devlet”ve beşinci bölümde“Din”temasını ele aldık. Altıncı bölüm çalışmamızın bir bakıma ana amacının gerçekleştiği kısımdır. Burada düşünürlerin bu üç tema hakkında görüşleri karşılıklı bir diyaloga sokulmuş, benzerlikleri, farklılıkları, çatışma alanları tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu tez Osmanlı-Türk toplum ve siyaset düşüncesinde önemli bir aşama olarak kabul edilen II. Meşrutiyet ve Cumhuriyet dönemlerini kapsamakta ve bu zaman dilimindeki konumuzla ilgili sosyolojik üretim ve üreticileri esas alınmaktadır. Türk sosyolojisinin temellerinin atıldığı dönem için net tarihlerin verilmesi mümkün olmamakla birlikte sosyo-politik dönüşüm açısından genel hatlarıyla II. Meşrutiyet ve Cumhuriyet arası dönem sınırlılığımızı oluşturmaktadır. İkinci sınırlama ise Ziya Gökalp, Sabahattin Bey, Said Halim Paşa ve Baha Tevfik'in metinleri ve belirlediğimiz ana fikirlerin bu metinler üzerinden incelenmesidir. Çalışmada, nitel araştırma yöntemlerinden metin taraması ve doküman analizi kullanılmıştır. Tez kapsamında ele alınan düşünürlerin eserleri ve araştırmaları, birincil kaynak olarak okunmuş ve incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this doctoral thesis, it is aimed to analyze the socio-political foundations on which Turkish sociology is based. For this purpose, the similarities and differences in the thoughts of thinkers with different ideologies and philosophical approaches on society, state and religion were discussed. When the common themes, differences, conflicts and relationships between these thinkers are revealed, it will be better understood what the intellectual ground on which Turkish sociology is based in general is. This study consists of introduction, conclusion and six other chapters. The first chapter is divided into two parts; the socio-political, cultural and economic aspects of Europe and the Ottoman Empire, especially in the 19th century, are discussed in general terms. The second part includes the method, subject, importance, assumptions and purpose of the study. Our study was determined thematically as society, state and religion. The ideas of Ziya Gökalp, Sait Halim Pasha, Sabahattin Bey and Baha Tevfik, whose ideas constitute the topic of this research, were also categorized and examined according to these subjects. For this reason, the theme of“Society”was discussed in the third section,“State”in the fourth section, and“Religion”in the fifth section. The sixth chapter is the part where the main purpose of our study is figured out. In the sixth chapter, the views of thinkers on these three themes were brought into a reciprocal dialogue, and their similarities, differences and areas of conflict were attempted to be identified. This dissertation covers the Second Constitutional Monarchy and Republic periods, which are considered as an important stage in Ottoman-Turkish social and political thought, moreover the sociological production and producers related to our subject in this time period was taken as basis. Although it is not possible to give clear dates for the period when the foundations of Turkish sociology were laid, in general terms, the period between the Second Constitutional Monarchy and the Republic constitutes our limitation in terms of socio-political transformation. The second limitation is that it is limited to the texts of Ziya Gökalp, Sabahattin Bey, Said Halim Pasha and Baha Tevfik and the examination of the main ideas determined through these texts. In the study, text scanning and document analysis, which are qualitative research methods, were used. The works and research papers of the thinkers, discussed within the scope of the dissertation, were read and examined as primary sources.