Algılanan stres ile kompulsif çevrimiçi satın alma arasındaki ilişkide psikolojik esnekliğin aracı rolünün incelenmesi
Examining the mediating role of psychological flexibility in the relationship between perceived stress and compulsive online shopping
- Tez No: 935933
- Danışmanlar: PROF. DR. PERVİN NEDİM BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmada, algılanan stres ile kompulsif çevrimiçi satın alma arasındaki ilişkide psikolojik esnekliğin aracı rolünün incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmada alt amaçlar olarak, bireylerin algılanan stres, kompulsif çevrimiçi satın alma ve psikolojik esneklik düzeylerinin, sosyo-demografik veri formuyla elde edilen; yaş, cinsiyet, gelir düzeyi, medeni durum ve sosyal medyada geçirdikleri vakte göre farklılaşıp farklılaşmadığı ele alınmıştır. Araştırma ilişkisel tarama modelindedir. Araştırmanın örneklemi, 443'ü kadın, 122'si erkek olmak üzere 18-64 yaş arasındaki 565 katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak Sosyo-demografik Veri Formu, Algılanan Stres Ölçeği, Kompulsif Çevrimiçi Satın Alma Ölçeği ve Psikolojik Esneklik Ölçeği kullanılmış, veriler Google Forms aracılığı ile toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 27.0 paket programı ve Hayes PROCESS makro eklentisi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda algılanan stres ile kompulsif çevrimiçi satın alma arasındaki ilişkide psikolojik esnekliğin kısmi aracılık rolü üstlendiği bulunmuştur. Elde edilen bulgular literatür bağlamında tartışılmış ve gelecekteki çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the mediating role of psychological flexibility in the relationship between perceived stress and compulsive online shopping. As sub-objectives, the study investigates whether individuals' levels of perceived stress, compulsive online shopping, and psychological flexibility differ based on socio-demographic variables such as age, gender, income level, marital status, and time spent on social media. The correlational survey model was used in this research. The sample consists of 565 participants aged 18-64, including 443 females and 122 males. The data were collected through the online platform Google Forms, using the Demographic Information Form, Perceived Stress Scale, Compulsive Online Shopping Scale, and Psychological Flexibility Scale. The collected data were analyzed using the SPSS 27.0 software package and the Hayes PROCESS macro extension. The findings indicate that psychological flexibility plays a partial mediation role in the relationship between perceived stress and compulsive online shopping. The findings were discussed within the framework of the literature, and recommendations for future research were provided.