Ortaöğretim öğretmenlerinin mesleklerine adanmışlıkları ile öznel iyi oluş durumları arasındaki ilişki
The analysis of the relationship between teachers' commiting themselves to profession and their subjective happiness
- Tez No: 935946
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURİ AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmada amaç; Bolu il merkezinde ortaöğretim kademesindeki devlet okullarında çalışan öğretmenlerin mesleki adanmışlıkları ile öznel iyi oluş durumları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılan bu araştırmanın evrenini, Bolu ili Merkez ilçesinde 2021-2022 öğretim yılında Bolu İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı kamuya ait ortaöğretim okullarından toplam 749 öğretmen oluşturmuştur, 337 kişi araştırmaya katılım sağlamıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu,“Öğretmen Öznel İyi Oluş Ölçeği”ve“Öğretmenlik Mesleğine Adanmışlık Ölçeği”kullanılmıştır. Ölçekler için normallik testleri uygulanmıştır, dağılımın normal olmadığı tespit edilmiş ve analizlere parametrik olmayan yöntemlerle devam edilmiştir. İki grup arasındaki karşılaştırmalar için Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis testleri ise üç veya daha fazla grup için tercih edilmiştir. Öğretmenlerin mesleki adanmışlıkları ile öznel iyi oluş durumları arasındaki ilişkiyi belirlemek için Spearman Rho korelasyon analizi gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda; öğretmenlik mesleğine adanmışlık ölçeği ve öğretmen öznel ölçeği arasındaki ilişkiyi değerlendirmek için yapılan Spearman Rho katsayıları incelendiğinde, ölçekler arasında pozitif yönde tespit edilen ilişkinin orta seviyede anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Ölçekler ve alt boyutları arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki vardır.
Özet (Çeviri)
In this study, the objective is to ascertain the relationship between subjective well-being and professional dedication levels of teachers in state secondary schools in the city centre of Bolu. The population of this study was comprises 749 teachers working in public secondary schools which are affiliated with Bolu Provincial Directorate of National Education in the educational year of 2021-2022 in the city center of Bolu, 337 people participated in the study. In this study the data collection tools 'Teacher Subjective Well-Being Scale' and 'Dedication to Teaching Profession Scale' were used. Normality tests were performed for the scales. In consequence of the implementation it was designated that the distribution was not normal and the analyses were continued with the methods which are not parametric. Mann-Whitney U tests were preferred to compare between two groups and Kruskal – Wallis tests were preferred for three and more groups. Spearman Rho correlation analysis was executed to designate the link between teachers' individual welfare and their vocational commitment. When the Spearman Rho coefficients of the correlation analysis was eventually executed to evaluate the relationship between the teaching commitment scale and the individual subjective welfare scale were looked over, it was confirmed that there were favorable, moderate and weak significant relationships between the scales and their sub-dimensions. There is a significant positive relationship between the scales and their sub-dimensions.