Bourdieu'nun habitus, alan ve sermaye kavramları çerçevesinde yerel basın: Bolu ili örneği
Local press in the framework of Bourdieu's concepts of habitus, field and capital: Bolu province example
  1. Tez No: 935954
  2. Yazar: MELİKE SAVAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU KARASAÇ GEZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Pierre Bourdieu'nun habitus, sermaye ve alan kavramları, medya alanında gazetecilerin konumlanışlarını anlamaya yönelik kapsamlı bir teorik çerçeve sunmaktadır. Bu kavramlar, özellikle yerel basında güç dengelerinin, mesleki pratiklerin biçimlenişinin ve bu süreçlerin yapısal dinamiklerle etkileşiminin analizinde kritik bir araç sağlamaktadır. Bu tez çalışması, Bourdieu'nun habitus, sermaye ve alan kavramları çerçevesinde Bolu'daki yerel gazetecilerin mesleki habituslarını, sermaye türlerini, alana bakış açılarını, gazetecilik pratiklerini ve gelecek perspektiflerini incelemektedir. Çalışmada, nitel araştırma yöntemiyle yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiş olup, araştırma Bolu merkezindeki yerel gazetecilerle sınırlandırılmıştır. Bu tez Bolu özelinde yerel basında çalışan gazetecilerin habitus, alan ve sermaye ilişkilerini analiz ederek yerel basın alanına katkı sunmayı hedeflemiştir.
Özet (Çeviri)
Pierre Bourdieu's concepts of habitus, capital, and field provide a comprehensive theoretical framework for understanding the positioning of journalists within the media field. These concepts serve as a critical tool in analyzing the power dynamics within local press, the shaping of professional practices, and the interaction between these processes and structural dynamics. This thesis examines the professional habitus, types of capital, perspectives on the field, journalistic practices, and future outlooks of local journalists in Bolu within the framework of Bourdieu's habitus, capital, and field concepts. The study, conducted using a qualitative research method with semi-structured in-depth interviews, is limited to local journalists based in the center of Bolu. By analyzing the relationships between habitus, field, and capital among local journalists in Bolu, this thesis aims to contribute to the local press field.