Akışkan özelliklerinin sıcaklıkla değişimlerinin karışık konveksiyon ile ısı transferine etkilerinin sayısal analizi
Numerical analysis of the effects of temperature dependent fluid property variations on mixed convection heat transfer
- Tez No: 93596
- Danışmanlar: PROF.DR. MECİT SİVRİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
AKIŞKAN ÖZELLİKLERİNİN SICAKLIKLA DEĞİŞİMLERİNİN KARIŞIK KONVEKSİYON İLE ISI TRANSFERİNE ETKİLERİNİN SAYISAL ANALİZİ (Yüksek Lisans Tezi) Orhan ARPA GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2000 ÖZET Bu çalışmada yatay, dikdörtgen kesitli kanal içindeki akışta akışkan özelliklerinin sıcaklığa bağlı olarak değişimlerinin karışık konveksiyona etkileri sayısal olarak incelenmiştir. Problem üç boyutlu olarak tasarlanmıştır. Temel denklemler olan süreklilik, momentum ve enerji denklemleri uygun sınır şartlan ile birlikte PHOENICS 1.5 Shareware Sayısal akışkanlar dinamiği (SAD) bilgisayar programı kullanılarak çözülmüştür. Problem önce akışkan özellikleri sabit alınarak çözülmüş ve literatürdeki benzer çalışmaların sonuçlan ile karşılaştınlarak sonuçlann uyum içinde olduğu gözlenmiştir. Daha sonra akışkan özellikleri sıcaklığa bağımlı alınarak problem çözülmüş ve akışkan özellikleri sabit alınarak elde edilen çözümlerle karşılaştınlmıştır. Yapılan çalışmada Reynolds sayısı 250, Grashof sayısı 5.0E+6, 2.0E+6 ve 1.0E+6 olarak alınmış ve akışkan olarak hava kullanılmıştır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 625.04.00 Karışık konveksiyon, değişken akışkan özellikleri 103 Prof. Dr. Mecit SİVRİOĞLU 1C ¥ÜX£ SiUĞsîETSM KKiOL® DOKÖMANTA£yo?i MZHKESÖ
Özet (Çeviri)
NUMERICAL ANALYSIS OF THE EFFECTS OF TEMPERATURE DEPENDENT FLUID PROPERTY VARIATIONS ON MIXED CONVECTION HEAT TRANSFER (M. Sc. Thesis) Orhan ARPA GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2000 ABSTRACT In this study, the effects of temperature dependent fluid property variations on mixed convection fluid flow in a horizontal, rectangular sectioned channel, were examined numerically. The problem was handled in three dimensions. Fundamental equations, which are continuity, momentum and energy equations, were solved with proper boundary conditions using computational fluid dynamics (CFA) PHOENICS 1.5 Shareware computer program. At first the fluid properties were assumed to be constant and the obtained solutions after this assumption were compared with similar studies from the literature. Later, the problem was solved for the case temperature dependent fluid properties and results were compared with results of the constant property case. In this study the Reynolds number was taken as 250, for modified Grashof numbers 5.0E+6, 2.0E+6 and 1.0E+6, and air was used as the working fluid. Science Code Key words Page Number Adviser 625.04.00 Mixed convection, variable fluid properties 103 Prof. Dr. Mecit SİVRİO?LU