Bir duvarı üzerinde ısıtıcı elemanlar bulunan eğik bir kanaldaki akışkan akışının ve ısı transferinin sayısal olarak incelenmesi
Numerical investigation fluid flow and heat transfer in an inclined channel with discrete heat sources
- Tez No: 93595
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİ YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
BİR DUVARI ÜZERİNDE ISITICI ELEMANLAR BULUNAN EĞİK BİR KANALDAKİ AKIŞKAN AKIŞININ VE ISI TRANSFERİNİN SAYISAL OLARAK İNCELENMESİ ( Yüksek Lisans Tezi ) Şenay DEMİRALAY GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2000 ÖZET Bu çalışmada, eğik bir kanalda bir duvarı üzerinde yerleştirilmiş ısıtıcı elemanların akışkan akışı ve ısı transferi üzerine etkileri sayısal olarak incelendi. Kanalın alt ve üst yüzeyleri yalıtıldı. Kararlı rejimdeki laminer akışta süreklilik, momentum ve enerji denklemleri boyutsuz hale getirilip belirlenen sınır şartlarında sayısal olarak çözülüp ortamdaki hız ve sıcaklık dağılımı belirlenmiştir. Kontrol hacmi formülasyonuna dayalı SIMPLE algoritması kullanılarak geliştirilmiş bilgisayar programı modifıye edilmiştir. Isıtıcı elemanların akışkanın temas yüzeylerinde ani difüzivite değişimlerini kontrol etmek için harmonik ortalama formülü ile hesaplanan difüziviteler temas noktalarında kullanıldı. Isıtıcı elemanın ısı iletimi ile akışkandan taşınım yoluyla ısı transferi eşitliğinden faydalanılarak yani Newton soğuma kanunu ve Fourier ısı iletim kanunu kullanılarak yerel Nusselt sayısı hesaplanmıştır. Isıtıcı eleman yüksekliğinin, Grashof sayısının, Reynolds sayısının ve eğim açısının akışkan akışı ve ısı transferi üzerine etkileri araştırıldı. Çalışma sonunda, eğim açısının artarak değişmesi ile düşük Reynolds sayılarında ortalama Nusselt sayısının arttığı ve boyutsuz ısıtıcı eleman yüksekliği ile Reynolds sayısının artarak değişmesi ile maksimum boyutsuz sıcaklığın azalmakta ancak boyutlu sıcaklık ise artmaktadır. Grashof sayılarının artmasıyla düşük Reynolds sayılarında ortalama Nusselt sayısının arttığı ve eğim açısının boyutsuz maksimum sıcaklığı pek fazla etkilemediği Grashof sayısı arttıkça boyutsuz maksimum sıcaklığın sabit kalmakta ancak boyutlu sıcaklık artmaktadır. Bilim Kodu : 625.04.02 Anahtar Kelime : Karışık taşınım, Eğimli kanal Sayfa Adedi : 114 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Nuri YÜCEL
Özet (Çeviri)
NUMERICAL INVESTIGATION FLUID FLOW AND HEAT TRANSFER IN AN INCLINED CHANNEL WITH DISCRETE HEAT SOURCES (Master of Science Thesis) Şenay DEMİRALAY GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2000 ABSTRACT In this study, fluid flow and heat transfer in an inclined channel with discrete heat sources were numerically analyzed. Bottom and top surfaces of the channel were inslated.Temperature and velocity distributions in the channel for laminar steady flow were determined by solving continuity, momentum and energy equations for appropriate boundary conditions. A computer program based on the control volume approach and simple algoritm was modified. A consequence formulation at solid-fluid interface was used and thermal conductivity and viscosity were calculated using a harmonic mean formulation in order to handle abrupt changes in the material properties. By using the fact that heat transfer from heating element by conduction, must be equal to the heat transfer to the fluid by convection, the local Nusselt number was evaluated, (by using Newton cooling law and Fourier heat conduction law.) The effect of heating elements, Grashof number, Reynolds number and inclination angle on the flow structure and heat transfer were investigated. It was observed that, at low Reynolds numbers, the mean Nusselt number increases with increasing the inclination angle and Grashof number. With increasing height of heating element, dimensionless maximum temprature of heating elements increases. However, dimensional maximum temperature increases. When Grashof number increases, dimensionless maximum temprature increases. Science Code Key Words Page number 625.04.02 Mixed convection, inclined channel 114 Superviser : Assoc. Prof. Dr. Nuri YUCEL