Türkiye'deki enerji santrallerinin çevre etkilerinin karşılaştırılması
The Comprasion of environmental influences of the energy power plants in Türkey
  1. Tez No: 93597
  2. Yazar: REGAİP KURTOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN SÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
TÜRKİYE'DEKİ ENERJİ SANTRALLERİNİN ÇEVRE ETKİLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI (Yüksek Lisans Tezi) REGAİP KURTOĞLU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mart 2000 ÖZET Bu çalışmada Türkiye'deki enerji santrallerinin çevre etkileri incelenmiştir. Enerji kaynaklarının genel bir değerlendirmesi yapılmış, dünya enerji kaynaklan ve Türkiye'nin enerji portresi çıkartıldıktan sonra termik, hidrolik ve nükleer santrallere ayrı ayrı değinilerek çevre etkileri üzerinde durulmuştur. Enerji santrallerinin çevresel etkilerinin karşılaştırılması kapsamında, endüstriyel santralizasyon etkisi, nüfus mobilizasyon etkisi, asit yağmurları, ozon tabakasının incelmesi, iklim değişikliğine etkisi, COx, SOx, NOx ve partikül madde (PM) emisyonları ele alınmış, sonuçta Türkiye'nin hidrolik potansiyelinin asgari düzeyde değerlendirmesi gerektiği, tek bir ülkeye bağlı kalmaksızın farklı ülkelerden almak kaydıyla doğal gaz santrallerinin sayısının artırılmasının iyi olacağı, petrol, taşkömürü ve linyite dayalı termik santrallerde çevre etkileri minimum seviyede olan yeni teknolojilerin kullanılması, tüm termik santrallere baca gazı desülfürizasyon (BGD) ve elektro-statik filtre (ESF) ünitelerinin konulması şartıyla sayılarının artırılabileceği, nükleer santrallerin ise en son teknoloji transferiyle Türkiye için kullanılmasının gerektiği sonuçlarına varılmıştır. Bilim Kodu : 625.05.01 Anahtar Kelimeler : Enerji, enerji santralleri, çevre etkileri Sayfa Adedi : 81 Tez Yöneticisi : Y.Doç.Dr. Adnan SÖZEN
Özet (Çeviri)
11 THE COMPARISON OF ENVIRONMENTAL INFLUENCES OF THE ENERGY POWER PLANTS IN TURKEY M.Sc.Thesis) Regaip KURTO?LU GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY March 2000 ABSTRACT It has been considered environmental influences of the energy power plants in Turkey with this study. Having been done a comprehensive evaluation of energy sources, it has been touched on the energy sources of the world and Turkey's eneryg portrait. Having seperately been mentioned the environmental effects of the thermic, hydroelectric and nuclear power plants, it has been compared these effects as being the effects of industrial centralization, the effects of populational mobilization, acid rains, depletion of the ozone layer, the effect of climate change, emissions of COx, SOx, NOx and particle maerial (PM). On the conclusion, it has been brought up that it is necessary to use the hydroelectric potential at the maximum ratio, better to expand the number of natural gas power plants having the gas from different countries without being tied only a country, it must be used new technologies which has minimum environmental effects for coal, hardcoal and petroleum thermic power plants, it must be installed electrostatic filter (ESF) and flue gas desulfurization (BGD) units to the all kind of thermic power plants then could be expanded the number of them to produce electricity, nuclear power plant is needed to Turkey for different reasons if it is brought new and more safety system. Science Code : 625.05.01 Key Words : Energy, power plants, environmental influences Number of Pages : 81 Adviser : Assos.Prof.Dr.Adnan SÖZEN TCYÛKSEKÖ?RETÎM KURULU WKUMANTASYON MERKEZÎ