Kadınların spor yapmasında toplumsal beden algısının etkisi: Düzce örneklemi
The influence of social body perception on women doing sports: The case of Düzce
  1. Tez No: 489128
  2. Yazar: FATMA KIZILELMAS MEZARCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Toplumun statik yapısına bağlı olarak kadın bedenine yüklenen anlam tarihsel süreçte farklılaşmış, kadın bedeni değişikliğe uğramak zorunda bırakılmıştır. Postmodern dönemde ideal vücut ölçüleri kavramına yol açacak şekilde kadın bedeninin estetik yönü öne çıkarılmış ve belirli ölçüler idealize edilmiştir. Kadınların bu ideal ölçüleri gönüllü olarak içselleştirmeleri sağlanmış ve her kadından bu ölçülere uyması beklenmiştir. Bu ideal bedene ulaşmada fiziksel aktivite ve spor gibi unsurlar da araç olarak görülmüştür. Bu çalışmada amaç, toplumun kadın bedenine yüklediği anlamların ve toplumda idealize edilen kadın bedeni algısının, kadının spora yönelmesindeki etkisinin anlaşılmak istenmesidir. Araştırma kapsamında Düzce'de en fazla kadın üyesi bulunan spor salonunda, 15 bekâr, 13 evli kadınla görüşülmüştür. Araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmış ve derinlemesine görüşme tekniği ile veriler toplanmıştır. Araştırma sonucunda kadınların toplum tarafından idealize edilen kadın bedeni ölçütlerinden etkilendiği, bu sebepten dolayı bedenlerinden memnun olmadıkları ve sporu da daha çok bu bedene ulaşmak için yaptıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The meaning assigned to the female body is differentiated in the history due to the structure of society and female body forced to be changed. In the postmodern period, the aesthetic aspect of female body is highlighted, which led to the concept of idealized body measures. Women were expected to internalize these ideal measures voluntarily and to reach them up. Therefore factors such as physical activity and sports have also regarded as tools to attain this ideal body. The aim of this study is to understand the meanings that society imposes on the female body and the effects of social body perception on women's tendency to sports. 15 single and 13 married women were determined as a study group, who were the members of the fitness center with the highest number of female members in Düzce. Qualitative research method was conducted in the research and data were collected via interview method. As a result of this research, it is determined that women are influenced by the social perception of idealized female body measurements, so they are not satisfied with their own bodies and that they are doing sports to reach this“ideal”body.