1989 Bulgaristan göçmen kadınları örneğinde göçün kadınlar üzerindeki etkisi ve sosyal hizmet
The impact of migration on women and social work: The case of 1989 Bulgarian migrant women
- Tez No: 935970
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YÜKSEL BEKAROĞLU DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
1989'da Bulgaristan'dan Türkiye'ye yapılan göçü konu alan araştırma, göç eden kadınların yaşadığı sorun ve mağduriyetleri, göçe neden olan sebepleri ve bu durumu hazırlayan faktörleri incelemektedir. Araştırmada göçe ilişkin durum tespiti yapılarak, sosyal politika ve uygulamalar konusunda da önerilerde bulunulmuştur. Çalışmanın örneklemini 1989 yılında Bulgaristan'dan Türkiye'ye göç etmiş 15 kadın oluşturmaktadır. Göçmen kadınlar ile göç tecrübeleri üzerine yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla görüşmeler yapılmıştır. Çalışmanın hedefi doğrultusunda yapılan görüşme dökümleri, ses kayıtları ve veriler önce Microsoft Word'e daha sonra da MAXQDA 2020 programına aktarılmıştır. Alınan sonuçlar tablo ve şekiller halinde düzenlenmiştir. Araştırma sonucuna göre, Bulgaristan'dan Türkiye'ye göç etmenin temel nedenlerinin genel olarak; kaynak ülkedeki rejimin baskıcı tutumları, asimilasyon girişimleri ve göçmenlerin huzurlu bir yaşam arayışı olduğu saptanmıştır. Aynı zamanda ana vatana dönüş ve özgür bir yaşam sürebilme motivasyonu, katılımcıların Türkiye'ye dönmelerinde en büyük etkendir. Ancak görüşmelerde, göç sırası ve sonrasında çeşitli zorluklarla karşılaşıldığı da belirtilmiştir. Dil bariyeri ve kültürel farklılıklar, sosyal ve maddi zorluklar, iş bulma ve çalışma konusunda yaşanan sorunlar, Türkiye'ye göç edenlerin karşılaştıkları problemler arasındadır.
Özet (Çeviri)
The study, which focuses on the migration from Bulgaria to Turkey in 1989, examines the challenges and vulnerabilities experienced by migrant women, the reasons behind the migration, and the factors contributing to this situation. The research provides an assessment of the migration process and offers recommendations regarding social policies and practices. The sample of the study consists of 15 women who migrated from Bulgaria to Turkey in 1989. Semi-structured interviews were conducted with the migrant women to explore their migration experiences. The interview transcripts, audio recordings, and data collected for the purpose of the study were first transferred to Microsoft Word and then imported into the MAXQDA 2020 software. The results were organized in tables and figures. According to the results of the study, the primary reasons for migrating from Bulgaria to Turkey were identified as the oppressive policies of the regime in the country of origin, attempts at assimilation, and the migrants' search for a peaceful life. Additionally, the motivation to return to the homeland and to live a free life were the main factors influencing the participants' decision to migrate to Turkey. However, the interviews also revealed that various difficulties were encountered during and after the migration process. Issues such as language barriers, cultural differences, social and financial hardships, and challenges in finding and maintaining employment were among the problems faced by those who migrated to Turkey.