Türk kamu yönetiminde iç kontrol sisteminin izleme bileşeninin uygulanmasına yönelik bir araştırma
A research on the implementation of the monitoring component of the internal control system in Turkish public administration
  1. Tez No: 935969
  2. Yazar: MİNE SABAH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE SONGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amme İdaresi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ile iç kontrol kavramı tanımlanmış olup, tali mevzuatla da söz konusu hususa ilişkin ayrıntılı düzenlemeler yapılmıştır. Söz konusu düzenlemelerle, kamu idarelerinin temel amaçları,“kendilerine mevzuatla verilen görevleri yerine getirmek ve yürüttükleri faaliyetlerin etkili, ekonomik ve verimli bir şekilde yürütülmesini sağlamak”şeklinde belirlenmiştir. Bu kapsamda, idarelerden, iç kontrol sisteminin kurulması, geliştirilmesi ve izlenmesine yönelik çalışmalar yapmaları istenmiştir. Yaklaşık yirmi yıldır yürürlükte bulunan mevzuat çerçevesinde, idarelerin strateji geliştirme birimlerinin koordinatörlüğü ve danışmanlığında, her kademeden yönetici ve personel ile birlikte iç kontrol sisteminin kurulmasına ilişkin çaba sarf edilmektedir. Ancak, gelinen noktada, iç kontrol sisteminin kamu idareleri tarafından yeterince anlaşılmadığı ve/veya önemsenmediği gözlemlenmektedir. Özellikle, iç kontrolün en önemli bileşenlerinden biri olan izleme bileşenine yönelik algının kamu idarelerinde tam olarak oluşmadığı, Sayıştay Başkanlığı'nın dış denetim raporlarından anlaşılmaktadır. Bu araştırmanın amacı, iç kontrol sisteminin izlenmesini 5018 sayılı Kanun çerçevesinde değerlendirerek mevcut durum analizi yapmaktır. Bu kapsamda, iç kontrol sisteminin ve izleme bileşeninin uygulanma durumunun ne seviyede olduğu araştırılmış olup araştırma sonucunda elde edilen veriler doğrultusunda önemli sonuçlara varılmış ve uygulamada yaşanan sorunlar ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Bu araştırma sonucunda elde edilen bulguların ve yapılan değerlendirmelerin, iç kontrolün izleme bileşenine yönelik farkındalığın artması açısından hem uygulayıcılara hem de diğer akademik çalışmalara katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The concept of internal control is defined by Law No. 5018 on Public Financial Management and Control, and detailed arrangements have also been made in the secondary legislation on the subject in question. With these arrangements, the main objectives of public administrations are defined as“to fulfill the duties assigned to them by the legislation and to ensure that the activities they carry out are carried out effectively, economically and efficiently”. In this context, administrations were requested to work on the establishment, development and monitoring of the internal control system. Within the framework of the legislation that has been in force for nearly twenty years, efforts have been made to establish an internal control system under the coordination and consultancy of the strategy development units of the administrations, together with managers and personnel at all levels. However, at this point, it is observed that the internal control system is not sufficiently understood and/or not given importance by public administrations. In particular, it is understood from the external audit reports of the Court of Accounts that the perception of the monitoring component, which is one of the most important components of internal control, is not fully attained in public administrations. The purpose of this research is to analyze the current situation by evaluating the monitoring of the internal control system within the framework of Law No. 5018. In this context, the level of implementation of the internal control system and the monitoring component has been investigated, and important conclusions have been reached in line with the data obtained as a result of the research and the problems experienced in practice have been tried to be revealed. It is expected that the findings and evaluations made as a result of this research will contribute to both implementers and other academic studies in terms of increasing awareness of the monitoring component of internal control.