Reading comprehension strategies in relation topersonality types of Iranina advanced-level EFLlearners at higher education level
Okuma anlama stratejileri ile ilişkisiİranlı ileri düzey yabancı dil olarak İngilizce (EFL)öğrenenlerin yükseköğretim düzeyindeki kişilik tipleri
- Tez No: 935971
- Danışmanlar: PROF. DR. MOHAMMAD ANANI SARAB
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kharazmi University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bir yabancı dil olarak İngilizce öğrenme ortamlarında okuma becerisi, en önemli dil becerilerinden biri sayılmaktadır ve bu husus aynı zamanda İran'da yükseköğretim seviyeleri ile de geçerlidir. Etkili okuma becerisi, kişilerin karakteristik faktörleri çerçevesinde değerlendirilmesi gereken birkaç stratejinin kullanılmasına tabidir. Bu araştırmanın amacı yükseköğretim seviyesinde İranlı dil öğrencileri tarafindan İngilizce metinleri okurken kullanılan stratejilerin araştırmasıdır. Ayrıca bu araştırma öğrencilerin karakter faktörleri ile kullanılan stratejilerin arasmdaki ilişkiyi de değerlendiriyor. Bu doğrultuda 194 İranlı öğrenci bu araştırmaya katılarak karakter tiplerinin belirlenmesi üzere Myer Briggs kişilik testinin (MBTI) anketini doldurdular. İngilizce metinlerin okuma sırasında kullanılan stratejileri değerlendirmek üzere Okuma Stratejileri listesinin anketi dolduruldu. Araştırmanın bulguları, yükseköğretim seviyelerdeki İranlı dil öğrencilerinin strateji kullanma açısından orta seviyede olduğunu ve bilişler, üstbilişler ve destekleyici stratejilerin kullanılan en çok stratejiler arasında yer aldığını göstermektedir. Korelasyon analizinin sonuçlarına göre dışa dönük kişilerin aksine içe dönük kişiler bahsedilen üç stratejinin hepsini kullanmayı tercih ediyorlar. Sonuçlar, strateji odaklı öğretim programlarını gerçekleştirirken yükseköğretim öğrencilerin okuma becerileri için içe dönük ve dışa dönük olmak üzere ikiye ayırmamız gerektiğini önermektedir.
Özet (Çeviri)
Reading is the most important skill in learning English as a Foreign Language (EFL) contexts, and this holds true in Iran at the higher educational levels. Effective reading comprehension requires the integration and application of multiple strategies which are viewed in the context of general personality factors. This study sought to investigate the strategies preferred by the Iranian EFL learners at higher educational levels while reading a text in English. Furthermore, it investigated the relationship between personality types of the learners and their employment of reading strategies. To this end, 194 university EFL learners participated in the study to fill out the Myers-Briggs Type Indicator (MBTI) questionnaire to identify the kind of personality types they had. The questionnaire of Reading Strategy Inventory assessed different strategies EFL learners used while reading. The findings of the current study revealed that Iranian EFL learners at higher educational levels are moderate reading strategy users and the most frequent reading strategies used were found to be cognitive, followed by metacognitive, and then followed by support strategies. Correlational analyses showed that unlike extroverts, introvert individuals preferred to use all the three kinds of reading strategies (metacognitive, cognitive, and support). The results suggest that learners' Extraversion/Introversion dichotomy must be taken into consideration when implementing Strategies-Based Instruction programs in the skill of reading among university EFL learners.