Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Hastanesi çalışanlarının temel yaşam desteği konusunda tutumlarının ve bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
Afyonkarahisar Health Sciences University basic life support for hospital staff evaluation of their attitudes and knowledge levels on the subject
  1. Tez No: 935974
  2. Yazar: NEDİME ADIGÜZEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA SEVİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Giriş ve Amaç: Mesleki çalışma ortamlarından ötürü temel yaşam desteği ihtiyacı olan kişi ile karşılaşma ve bu kişilere temel yaşam desteği uygulama gerekliliği olan sağlık çalışanlarının her zaman özgüvende güncel bilgi ve beceriye sahip olmaları beklenir. Bu çalışmada Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Hastanesi çalışanlarının evrensel temel yaşam desteği kılavuzlarında yapılan güncellemeler doğrultusunda, temel yaşam desteği hakkında bilgi düzeyi, tutum ve davranışlarının araştırılması amaçlanmıştır. Materyal Ve Metot: Çalışmamız Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Hastanesinde Kasım 2022-Mayıs 2023 tarihleri arasında yürütülmüş kesitsel bir araştırmadır. Aktif olarak görev yapan hastane çalışanlarına uygulanmıştır. Anket formu, araştırmacılar tarafından güncel kılavuzlara uyularak 3 bölüm halinde hazırlanmış olup toplam 36 soru içermektedir. Sosyodemografik özellik, kişisel eğitim ve yeterlilik durumu soruları, temel yaşam desteği konusundaki izlenecek adımlar ile yaklaşım ve bilgilerini değerlendirmeye yönelik soruları içermektedir. Anket formu 800 katılımcıya yüz yüze görüşme metodu ile yapılmıştır. Veriler total bilgi skoru ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Araştırmamıza toplamda 800 kişi katılmıştır. Bunların %53,5 ü (428) kadın, %46,5i (372) erkekti. Meslek gruplarına göre sınıflandırldığında %34,9 u (279) doktor, %32,6 sı (261) hemşire, %32,5 (260) yardımcı sağlık personeli idi. Katılımcıların ortanca total bilgi skoru 100 puan üzerinden 53,48 idi. Genel katılımcılar arasında doktorların total bilgi skoru diğer meslek gruplarına göre anlamlı yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
Summary Aim: Healthcare professionals who, due to their professional working environments, have to encounter people in need of basic life support and apply basic life support to these people are expected to always have self-confidence, up-to-date knowledge and skills. This study aimed to investigate the level of knowledge, attitudes and behaviors of Afyonkarahisar Health Sciences University Hospital employees about basic life support , in line with the updates made in the universal basic life support guidelines. Materıals and Methods: Our study is a cross-sectional study conducted at Afyonkarahisar Health Sciences University Hospital between November 2022 and May 2023. It was applied to actively working hospital employees. The survey form was prepared in 3 parts by the researchers in accordance with current guidelines and contains a total of 36 questions. It includes sociodemographic characteristics, personal education and qualification status questions, steps to be followed regarding basic life support, and questions to evaluate their approach and knowledge. The survey form was administered to 800 participants by face-to-face interview method. The data were evaluated with the total knowledge score. Results: A total of 800 people participated in our research. 53.5% (428) of them were women and 46.5% (372) were men. When classified according to professional groups, 34.9% (279) were doctors, 32.6% (261) were nurses. 32.5% (260) were auxiliary health personnel. The median total knowledge score of the participants was 53.48 out of 100 points.