The development of tourism in Uzbekistan in the Mirziyoyev era from the perspective of the developmental state approach
Kalkınmacı devlet yaklaşımı kapsamında Mirziyoyev döneminde Özbekistan turizmi gelişimi
- Tez No: 935977
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK KUŞÇU BONNENFANT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Uluslararası İlişkiler, Tourism, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bölge Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 352
Özet
Bu çalışma Shavkat Mirziyoyev dönemi Özbekistan turizm politikalarını konu edinmektedir. Ülkenin ilk cumhurbaşkanı İslam Kerimov'un ölümünün ardından, Mirziyoyev, 2016 yılında Özbekistan cumhurbaşkanı olduğunda, ülkenin ekonomik ve nihayetinde turizm politikaları, farklı bir yol izlemeye başladı. Mirziyoyev,cumhurbaşkanı seçildikten sonra, turizmi stratejik bir sektör olarak ilan etti ve Özbekistan'ı dünyanın önde gelen turistik destinasyonlarından biri haline getirmek için politikalar uygulamaya başladı. Ülkelerin izlediği ekonomik politikalar ile aynı ülkelerde izlenen turizm politikaları arasında bir bağlantı mevcuttur. Ülkeler, tercih ettikleri ekonomik modeli turizm politikalarında yansıtma eğilimindedir. Başka bir deyişle, devletin siyasi ekonomiye yaklaşımı, bu devletlerde uygulanan turizm geliştirme politikalarını şekillendirmektedir. Bu bağlamda, çalışma, Mirziyoyev'in 2016 yılında iktidara gelmesinden bu yana Özbekistan'ın, uluslararası olanlar da dahil olmak üzere turizm geliştirme politikalarını, kalkınmacı devlet politikaları olarak da bilinen güçlü ve devlet öncülüğündeki kurumlar aracılığıyla uyguladığını savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses Uzbek tourism policy in the Mirziyoyev era. When Shavkat Mirziyoyev became president of Uzbekistan in 2016, following the death of the country's first president, Islam Karimov, economic policy, and ultimately tourism policy, began to take a different course. After being elected president, Mirziyoyev's administration immediately declared tourism a strategic sector and began implementing policies to make Uzbekistan one of the world's most preferred tourist destinations. It can be argued that there is a link between the economic policies of countries and the tourism policies of those same countries. Countries tend to reflect their preferred economic model in their tourism policies. In other words, the state's approach to political economy in some way shapes the tourism development policies implemented in these states. This thesis argues that since Mirziyoyev came to power in 2016, Uzbekistan has implemented its tourism development policies, including international ones, through strong and state-led institutions, also known as the developmental state policies.