Furan ve tiyofenden elektrokimyasal yöntemle polimer sentezi ve karakterizasyonu
The Synthesis of polymer from furan and thiophene with electrochemical method and caracterization
- Tez No: 93601
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİKE KABASAKALOĞLU, PROF. DR. MUZAFFER TALU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
FURAN VE TİYOFENDEN ELEKTROKİMYASAL YÖNTEMLE POLİMER SENTEZİ VE KARAKTERİZASYONU (Yüksek Lisans Tezi) Fatih YİLDİRİM GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2000 ÖZET Bu çalışmada, tiyofen ve furanın susuz ortamda, azot atmosferinde, üç farklı destek elektrolit (LİCIO4, EtjNF^, Bt4NF6P) ile elektrokimyasal yöntemle homopolimer ve ikili polimerleri sentezlenerek yapı ve özellikleri incelendi. Dönüşümlü voltametri (CV) tekniği kullanılarak polimerlerin elektrokimyasal özellikleri incelendi. Taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile mikrofilmleri alınarak yüzey fotoğrafları değerlendirildi. Sentezlenen polimerlerin dört nokta (Four Probe) iletkenlik ölçme metodu ile iletkenlikleri ölçüldü. Gouy terazisi ile yapılan mağnetik ölçümlerden bütün homopolimerlerin ve ikili polimerlerin bipolaron yapıda iletkenlik mekanizmasına sahip oldukları bulundu. Polimerlerin yapılarını aydınlatmak ve özelliklerini incelemek için Infrared spektroskopisi (FTIR) ile spektrumları alındı. Termogravimetrik analiz (TGA) sonuçlarından iletken polimerlerin termal kararlılıklarının oldukça yüksek olduğu görüldü. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 405 Tiyofen, Furan, elektropolimerizasyon 101 Prof. Dr. Muzaffer TALU, Prof. Dr. Melike KABASAKALOĞLU
Özet (Çeviri)
11 THE SYNTHESIS OF POLYMER FROM FURAN AND THIOPHENE WITH ELECTROCHEMICAL METHOD AND CARACTERIZATION (M. Sc. Thesis) Fati YILDIRIM GAZİ UNIVERSITY INSTITUE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2000 ABSTRACT In this study, conductive homopolymers and bipolymers of thiophene and furan were synthesized electrochemically in nitrogen atmosphere, using three different supporting electrolytes (LİCI04, Et4NF4B, Bt4NF6P) in nonaqueous medium and their properties were analyzed. The electrochemical properties of polymers were investigated by Cyclic voltammetry (CV). Surface analyses of polymers were clarified by Scanning electron microscopy (SEM). The conductivities of the polymers were measured by four probe method. From the Gouy balance magnetic measurements, it was found that all homopolymers and bipolymers were of bipolaron conducting mechanism. FTIR spectra were taken to analyze the structural properties of polymers. From the Termogravimetric analysis (TGA) results indicated of conductive polymers are highest thermally stable. Science Code Key Words Number of Pages Supervisor 405 Thiophene, Furan, Electropolymerization 101 Prof. Dr. Muzaffer TALU Prof. Dr. Melike KABASAKALO?LU