CNC frezelemede alternatif başlama noktaları ve işlem basamaklarına göre zaman analizi
Time analysis based on alternative starting points and operation phases in CNC milling
  1. Tez No: 93602
  2. Yazar: AHMET MURAT PINAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULKADİR GÜLLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
CNC FREZELEMEDE ALTERNATİF BAŞLAMA NOKTALARI VE İŞLEM BASAMAKLARINA GÖRE ZAMAN ANALİZİ (Yüksek Lisans Tezi) Ahmet Murat PİNAR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2000 ÖZET Bu çalışmada, Dyna Myte 2900 Dik îşleme Merkezinde kullanılan BSD programlarını incelemeye yönelik bir bilgisayar programı hazırlanmıştır. İncelenecek program kullanıcı tarafından klavyeden elle, bir bilgisayar dosyası olarak disketten ya da hard diskten veya tezgah dan seri kablo (RS-232) ile BSD kod editörüne aktarılır. Programdaki iki önemli işlemciden biri olan süre hesaplama işlemcisi, kod editöründeki tüm kodları inceler ve tüm hareketlerin dakika olarak süresini hesaplar. Diğer işlemci olan kod türetme işlemcisi de her bir talaş kaldırma hareketini inceler ve boş zamanlan minimize etmeye yönelik yeni kodlan oluşturur. Kullanıcı isteğe bağlı olarak düzenlenen programı tezgaha yollamadan önce 4m Simülasyon programında kontrolünü yapabilmektedir. Bilim Kodu : 626.12.01 Anahtar kelimeler : BSD Frezeleme, BSD Parça Programlanması Takım Yolu Planlaması, İşleme Süresi, G Kod, Sayfa Adedi : 91 Tez yöneticisi : Yrd.Doç.Dr. Abdulkadir GÜLLÜ
Özet (Çeviri)
TIME ANALYSIS BASED ON ALTERNATIVE STARTING POINTS AND OPERATION PHASES IN CNC MILLING (M. Sc. Thesis) Ahmet Murat PİNAR GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY AUGUST 2000 ABSTRACT In this study, a computer program has been prepared in order to analyze CNC programs, which are used in Dyna Myte 2900 Vertical Macliining Center. The program, which will be analyzed, is transferred into CNC code editor from a floppy disk or a local disk as a computer file or from the machine with serial cable (RS-232) or from the keyboard manually. The processor for time calculating which is one of the two important processors in the program, analyses all CNC codes in the code editor, and calculates the time of all movements in minute. The other processor, code generator processor, analyses each machining movements, and creates new CNC codes in order to minimize non cutting time. In the end, the user can control the new CNC codes in 4M simulation program before transferring the new program into the machine Science code : 626.12.01 Key words : CNC Milling, CNC Work Piece Programming, Toolpath Planning, Cutting Time, G-Code Page number : 91 Adviser : Associated Professor Abdulkadir GÜLLÜ